Cestami smrti. Stanislav Motl zmapoval trasu pochodu smrti
Muži, ženy i děti. Nedělaly se rozdíly. Pochody smrti měly jediný cíl: aby jich došel co nejmenší možný počet. Poslouchejte do pondělí 23. prosince 2019.
Bylo to v době, kdy se mnozí lidé ocitli v situaci, kdy mohli být kdykoliv bez důvodu zabiti. „Byli ztělesněním nenávisti a nekonečného smutku,“ napsal o nich jistý kronikář z východních Čech, pamětník tehdejších událostí.
Muži, ženy, dokonce i děti. Bezbranné oběti v rukou všehoschopných vrahů. Tragická historie, na kterou se u nás už takřka zapomnělo. To když se v naší zemi na přelomu let 1944 a 1945 zčista jasna objevili mrtví na pochodu.
V pořadu se čte z knihy Karla Laguse a Josefa Poláka Město za mřížemi, z knihy Mileny Městecké Evropa v agónii pochodů smrti, z literárně historické stati Otroci třetí říše.
Související
-
Žena, která téměř zázrakem prožila pochod smrti
I když více než 60 let žije v Izraeli, česky nezapomněla. Eva Erbenová prožila krásné dětství v Praze. Druhá světová válka pak mapu jejího života zcela změnila.
-
Za Jiřím Bradym. Dokument, ve kterém vypráví tragický příběh své sestry Hany z Osvětimi
Ve věku 90 let zemřel v noci na sobotu v Torontu Jiří Brady. Za války prošel několika koncentračními tábory. Zkušenost s holokaustem se snažil předávat milionům dětí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.