Cestami smrti. Stanislav Motl zmapoval trasu pochodu smrti

Muži, ženy i děti. Nedělaly se rozdíly. Pochody smrti měly jediný cíl: aby jich došel co nejmenší možný počet. Poslouchejte do pondělí 23. prosince 2019. 

Bylo to v době, kdy se mnozí lidé ocitli v situaci, kdy mohli být kdykoliv bez důvodu zabiti. „Byli ztělesněním nenávisti a nekonečného smutku,“ napsal o nich jistý kronikář z východních Čech, pamětník tehdejších událostí.

Logo

Muži, ženy, dokonce i děti. Bezbranné oběti v rukou všehoschopných vrahů. Tragická historie, na kterou se u nás už takřka zapomnělo. To když se v naší zemi na přelomu let 1944 a 1945 zčista jasna objevili mrtví na pochodu.

V pořadu se čte z knihy Karla Laguse a Josefa Poláka Město za mřížemi, z knihy Mileny Městecké Evropa v agónii pochodů smrti, z literárně historické stati Otroci třetí říše.   

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.