Český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal: „Zdá se, že v kauze Diag Human máme spojence“

6. červen 2011
Dobré a ještě lepší ráno

Český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal byl exkluzivním hostem Dvojky ČRo v pořadu Dobré a ještě lepší ráno. Moderátor Jiří Holoubek se Jana Koukala ptal na nejnovější informace spojené s exekucí tří uměleckých děl, která Česko zapůjčilo do rakouské metropole na výstavu a která byla zabavena kvůli dluhu ČR ve výši 10 miliard za zmařený obchod společnosti Diag Human.

Spor mezi Českem a společností obchodující s krevní plazmou Diag Human se táhne již 15 let. „Těžko se bojuje a vysvětluje, že proti českému státu stojí dva exministři vlády. Celé je to špatně obhajitelné. Ale já jsem nabit optimismem po pátečním jednání z toho, že rakouský dílčí problém se začíná dobře vyvíjet. Můj výrok ale nemůže přesáhnout do problému samotného a vůbec neovlivní Paříž, možná jen jako precedenční rozhodnutí, řekl Jan Koukal s tím, že díky velice kooperativnímu postupu Galerie Belveder nedošlo k takovému zabavení obrazů, jak původně právníci Diag Human předpokládali. „Do galerie přišli právníci, kteří chtěli okamžitě díla zabavit a dát je na aukci. Vedení galerie tím, že řeklo, že je bude do 29. května vystavovat, tak jak bylo domluveno ve smlouvě a pak díla uloží do depozitáře, zabránilo dalšímu kroku, který by byl pro nás výrazně složitější,“ řekl J. Koukal na Dvojce ČRo.

Co bude následovat? „Je to na právních zástupcích obou stran a nechci jít z pochopitelných důvodů do detailů. Štěstí je, že na naší straně je kromě galerie i rakouské ministerstvo zahraničních věcí. To považuji za mimořádně důležité. Zdá se, že se podařilo vytvořit stanovisko podle kterého by mělo být znemožněno další zabavení českého státního majetku a především umělecky hodnotných věcí, které jsou součástí našeho kulturního dědictví. O tom je i dohoda OSN, kterou Rakousko ratifikovalo. Když se podívám na druhou stranu a vidím soudkyni, která velice rychle rozhodla a která svolila (pozn. s exekucí) ještě dříve, než byl české straně rozsudek doručen, což je mch. stále ještě problém. Ještě v pátek jsme rozsudek neměli oficiálně doručen. Tak postup dvou exekutorů a soudu byl podle mého názoru ukvapený, řečeno diplomaticky,“ dodal J. Koukal.

Logo

A proč bylo Rakousko takto unáhlené? Je to způsobeno dlouholetou nevraživostí, která mezi Rakouskem a Českem historicky existuje? „Do jisté míry to tak asi bylo,“ říká velvyslanec ale hned dodává: „Vnímám ale v této věci výrazný kladný vývoj. Když jsem nastupoval na velvyslanectví do Rakouska, nedalo se pomalu přejet hranice. Byly tam blokády a nálada byla opravdu napjatá. Dnes je to výrazně lepší. Vidím spoustu vylepšení. Např. v ekonomické oblasti existují naprosto pragmatické kvalitní vztahy z obou stran. Zlepšení vzájemné nálady určitě způsobuje také množství našich turistů, které Rakousko navštěvují. Obecně řečeno, ve Vídni a Horním Rakousku ale jisté napětí proti Česku určitě existuje. U starší generace máte pocit, že to s námi nemají všechno uspořádáno. Já nevylučuji, že soudkyně měla nějakou takovouto úvahu za sebou. Skutečně to bylo příliš rychlé a svým způsobem by se na to nemělo sahat pokud my nedostaneme oficiální rozsudek. Jak jsem říkal, jsou tam vždy dvě strany, i teď máme instituce, které nám drží palce a ty, které tak nedělají.“ řekl J. Koukal.

Okresní soud Vídeň-centrum rozhodl 18. května, na návrh Diag Human, exekučně zabavit tři umělecká díla: obraz Emila Filly Dvě ženy, který je jinak ve vlastnictví Moravské galerie v Brně, obraz Vincence Beneše Tanečnice a plastiku Otto Gutfreunda Objetí, spravované Národní galerií. Rakouský soud uznal, že rozhodčí řízení je pravomocně skončeno, když zástupci českého státu, kteří byli oprávněni se proti rozhodčímu nálezu odvolat, tak neučinili, a ten je tudíž exekučně vykonatelný. Právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda pak povzbuzen tímto úspěchem prohlásil, že hledají další majetek České republiky v zahraničí, který by mohl sloužit k dalšímu umořování pohledávky. Zvrat ve sporu o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou se opírá o aplikaci Newyorské úmluvy. Tato mezinárodní smlouva zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli jiné zemi, která se dokumentem také řídí. Takových států je v současnosti 142.

Diag Human - ilustrační obrázek

Posledněchte si celý rozhovor českého velvyslance v Rakousku Jana Koukala s Jiřím Holoubkem v audizáznamu.
(Audio na začátku článku.)

autor: lup
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka