Český rozhlas 2 - Praha vysílá přímý přenos z "ráje šumavského" - Železné Rudy

Vysíláme ze Železné rudy
Vysíláme ze Železné rudy
V pátek 23. listopadu, společně s Janem Burdou a Vladimírem Šťovíčkem, podnikneme reportérskou výpravu do zasněžené Železné Rudy. Český rozhlas 2 - Praha totiž připravuje celodenní přenos z města při říčce Řezná na dříve důležité obchodní stezce z Čech do Bavorska. Ačkoliv Karel Klostermann myslel svůj románový titul "V ráji šumavském" spíše ironicky, dnešní železnorudsko je opravdovou "zemí zaslíbenou" pro všechny milovníky přírody, turisty a zimní sportovce. Začátek lyžařské sezóny, současný vstup naší země do Schengenského prostoru i často pohnutá historie kraje pod Královským hvozdem budou hlavními motivy našeho vysílání. ... Klikněte na titulek, dozvíte se více.

V Dobrém jitru (5:50 hodin) se na současnost města zeptáme starosty Michala Šnebergera. O hodinu později představíme Šumavský klub a v 7:50 hodin pozdravíme cestou do práce z historického nádraží ležícího napůl v Německu. Železniční budova v Alžbětíně se stala jedním ze symbolů železné opony, ale vše zdárně přežila a dnes tu opět vlaky jezdí oběma směry.

Host do domu nám přiblíží zvyky lidí na Šumavě. Stane se tak např. v rubrice Za starých časech (9:20), která nám nabídne příběh kaple sv. Antonína v Železné Rudě. Z turisty i poety oblíbeného střediska pošleme i rozhlasovou Pohlednici (9:37). "35 let hrdinou" - tak by se dal pojmenovat Příběh v 10:10 hodin, ve kterém se setkáme se s Františkem Stupkou, služebně nejstarším členem Horské služby u nás. Stihneme také návštěvu muzea motocyklů v místním Zámečku. Setkání bude hodinu před polednem patřit historii, zvykům a šumavským tradicím. Z nedalekých Kašperských Hor do našeho improvizovaného studia přijede dr. Vladimír Horpeniak z Muzea Šumavy.

Odpolední kolotoč roztočíme zostra! Na lyžích ze Špičáku to totiž opravdu sviští! V Dobrém stylu (13:10) se na servis lyží a vybavení pro zimní sporty zeptáme odborníka Martina Kulhánka. Pokud dáváte přednost běžecké bílé stopě, rubrika Co nás baví (13:35) nabídne inspiraci do nové sezóny. Aktuální problémy Železné Rudy přijdou na řadu o hodinu později. Také u vás budí rozpaky nevkusné stánky obchodníků u příhraničních silnic? Věnovat se jim budeme ve 14:35 hodin v Ptáme se za vás. Páteční šumavský Svět po patnácté (15:10) zprostředkujeme z druhé strany hranice, která již za pár dní přestane existovat. Sousedská spolupráce a rozšíření Schengenského prostoru z pohledu Bavorska - to bude téma rozhovoru s Thomasem Millerem, starostou Bavorské Železné Rudy (Bayerisch Eisenstein). Kde jinde bychom měli na Šumavě konstatovat "Pomáháme si" než na Horské službě?! Zastavíme se tam v 15:35 hodin.

Káva o čtvrté (16:05) rozvede změny, které tomuto kraji (i celému Česku) přinese naše současné "klepání na dveře" tzv. Schengenského prostoru. Čím teď procházejí příhraniční regiony? Zeptáme se přímo na historické česko-bavorské hranici. Šálek kávy společně vypijí starosta Železné Rudy Michal Šneberger, radní Plzeňského kraje pro regionální rozvoj Jiří Kalista, zástupce Policie ČR a Národního parku Šumava.

Na společně prožitý den v Železné Rudě se již těší moderátoři Jan Burda a Vladimír Šťovíček z Českého rozhlasu Plzeň.
Tak nezapomeňte - pátek 23. listopadu je celý v našem vysílání věnovaný Železné Rudě!