Český bulvár je pro mě černá magie, říká Simona Babčáková

24. srpen 2010

Film Největší z Čechů, improvizační večery Second sekec aneb Hlava nehlava, improvizační dílny, divadlo ale i bulvár … Svůj názor (nejen) na tato témata nám prozradila herečka Simona Babčáková, host dnešního (úterního 24.8.) Setkání Hosta do domu. Zajímají vás odpovědi?

Second sekec aneb Hlava nehlava to je název improvizačních večerů Simony Babčákové, které probíhají (nebo spíše probíhaly) v pražském Dejvickém divadle. Improvizací ale i v tzv. dílnách se S. Babčáková věnuje neskutečně ráda. Organizuje je jak pro herce tak neherce. Nedá se říci, že se účastníci dílen učí improvizace. To vlastně ani nejde. "Já vždy vymezím pole pravidel, dám lidem základní návod a pak se to děje. Poté probíhá zpětná vazba," vysvětlila S. Babčáková s tím, že si lidé prostě tzv. zablbnou, stanou se stádem slepic nebo jiných zvířat a odhodí stud, který je u nás lidí prý jednou z nejpřirozenějších vlastností. Jde o uvolnění, psychoterapii, sebereflexi, která mnohdy nečekaně a v podvědomí působí i na organizátorku, tedy na S. Babčákovou. Přidala i svou vlastní zkušenost podle které všichni lidé podvědomě chtějí, aby je ostatní měli rádi. "Já se poslední rok smiřuji s tím, že mě nemusí mít každý rád. Jsou lidé, kteří mě nikdy rádi mít nebudou, vždy je budu iritovat. Stejně to platí i naopak. A neznamená to, že jsem špatný člověk."
Projekt Second sekec aneb Hlava nehlava má v současné době tzv. pauzu. Momentálně prý cítí že chce jít dál ale neví přesně kam… A právě improvizace ji naučila, že vše má svůj čas. Tak si prý počká …

Ještě tento týden se se Simonou Babčákovou můžeme setkat v novém fimu Nejvější z Čechů. (Premiéra bude 26. srpna 2010.) Jde o realistickou komedii, která je složena z událostí, které se opravdu staly. Prohlašují alespoň tvůrci. Je to snímek o tom, jak se žije filmařům a rekordmanům v Čechách. S. Babčáková hraje producentku, Jaroslav Plesl režiséra a kameramana Jiří Vyorálek. Z anontace na film vybíráme: "Jsou to živořící umělci, kteří už sice mají za sebou filmy, co dostaly ceny, lvy, dobré kritiky a hrály se s úspěchem na řadě festivalů. Ale nechodí na ně diváci. Kromě zmíněných hlavních protagonistů se ve vedlejších rolích objeví například Aňa Geislerová, Jan Hřebejk, Marek Taclík, David Švehlík či Wabi Daněk a další "

Simona Babčáková

Jak si Simona Babčáková vybírá scénáře a nové role? "Mě spíše osloví člověk, který chce se mnou pracovat než bych si já vybírala scénáře. Skoro všechno je pro mě vzrušující výzva. Jinak řečeno: jsou lidé se kterými chci pracovat a lidé jejichž dosavadní tvorba mě nezaujala," dodala.

Zajímavý je i názor S. Babčákové na český bulvární tisk, který ji v poslední době ztrpčuje život. Stala se jejich terčem poté, co si všimli, že ji v následujících měsících čeká nová "role" maminky. (Pozn.: První syn Albert má 5 let.) "Český bulvár komentuje, i veskrze kladnou zprávu, pejorativně. Asi to je v mém případě i reakce na to, že jsem jim odmítala dávat rozhovory. Řekla jsem jim, že nesouhasím s tím co a jak dělají, a to již z jejich podstaty. Bulvár vnímám jako černou magii. Jako jistý způsob zla," dodala rozhořčeně s tím, že jde o obrovské vysílání negativních myšlenek, které jdou proti těm o kterých se negativně napíše. Podle S. Babčákové může v bulváru pracovat jen člověk, který se nemá rád. "Jejich karmu jim opravdu nezávidím." Smutně dodala, že jí osobně to na druhou stranu bohužel "znesvobodňuje" v jejím veřejném projevu. "Už když děláte rozhovor pro jedno periodikum tak se musíte chránit před možným zneužitím bulváru." Důvodem prý je neexistující právní ochrana. „Nemáme žádnou vymezenou hranici. Není v tuto chvíli obrany.“ Na druhou stranu nám prozradila jak by podle jejího názoru měl vypadat "plátek" se kterým by docela ráda spolupracovala …
To už si ale poslechněte sami v dnešním rozhovoru s Vladimírem Krocem,
(který dokonce dostal za jednu otázku "lehce vynadáno":-))Simona Babčáková

Herečka a žákyně improvizátora Jaroslava Duška, která vystudovala Zlínskou školu umění, prošla scénami Městského divadla Zlín a pražského Divadla v Dlouhé, působila též v Klicperově divadle v Hradci Králové
V současné době je členkou souboru Dejvického divadla v Praze. Za své výkony na jevišti byla dvakrát nominována na cenu Alfréda Radoka.
Uvádí i své vlastní improvizační večery Second sekec aneb Hlava nehlava, kam si každý měsíc zve různé hosty. Objevila se v televizním filmu Stop a seriálu Dobrá čtvrť; hrála ve filmu Jana Hřebejka U mě dobrý (2008) a Nestyda (2008). Zahrála si také ve snímcích Nuda v Brně (2003), Město bez dechu (2003), Choking Hazard (2004), Stop (2007), Děti noci (2008), Comeback (2008) atd.
více ZDE

Simona Babčáková


Nestihli jste pondělní Setkání Hosta do domu? Nabízíme text Jana Profouse Věra Amlerová: "V muslimských zemích jsou ženy stínem svých mužů"

Věra Amlerová
autor: lup
Spustit audio