Československé četnictvo

2. leden 2018

Četnictvo působilo po celém území Československa mimo obvody měst, které měla na starost policie.

Po revolučních událostech v letech 1848–1849 došlo v Rakousku-Uhersku ke změně činnosti státních policejních úřadů a k zavedení četnictva (podle lombardského vzoru). Po pádu tzv. Bachova absolutismu byla zavedena samospráva, v rámci které mohla působit i komunální policie.

Československo při svém vzniku v říjnu 1918 přejalo rakouskou organizace státních policejních úřadů, četnictva i komunální policie. A zároveň stanovilo dost náročná kritéria pro doplnění jednotlivých ozbrojených složek. Důraz se kladl na politický profil, fyzické a osobní předpoklady.

Četnictvo bylo vojensky organizovaným strážním sborem, podléhajícím vojenským trestním zákonům a soudům. Služba byla prestižní záležitostí. Platila tu různá omezení (např. sňatky až po odsloužení čtyř let, od roku 1927 nesměli působit v politických stranách ani volit). Více informací najdete na stránkách ministerstva vnitra.

Zpět na případ: Nikola Šuhaj, vrah

autor: rota
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, šéfredaktor a moderátor Rádia Junior

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.