Česká škola v Káhiře

9. duben 2014

Odešly za partnery do Egypta. Lásce neporučíte. Ani té k mateřskému jazyku. Jak svým dětem v cizině předat vztah k vlastní kultuře?

Čeští krajané jsou dnes rozesetí po celém světě. Dost často i exotickém.

Do některých zemí je zavály dějinné nebo politické události v podobě celých komunit. Jinde se stovky Čechů usadily zcela individuálně a často o sobě navzájem nevědí.

To je případ i Egypta. Stejně jako v dalších arabských zemích tu tvoří českou komunitu téměř výhradně ženy. Za různých okolností se za Egypťany provdaly a v zemi se natrvalo usadily.

Česká škola v Káhiře

Své české kultury se ale vzdát nechtějí a hledají proto cesty, jak si ji udržet a předat ji také svým dětem. A právě v tom jim pomáhá nový projekt České školy v Káhiře, kterou navštívil náš blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček.

autor: mac
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.