„Česká hospodyně“ a sopranistka, múzami políbená Eliška Josifová, má svůj klidný domov v Českém ráji

Návštěva u Elišky Josifové, pěvkyně, varhanice, sbormistryně, perníkářky a mýdlařky. Pořad připravila Vlaďka Wildová
Pěvkyně, varhanice, sbormistryně, perníkářka a mýdlařka Eliška Josifová žije v Žantově u Kněžmostu v Českém ráji. Setkání s touto neobyčejnou ženou, které se také přezdívá „česká hospodyně“, vám ráda zprostředkuje a k poslechu pořadu Návštěva zve redaktorka Vlaďka Wildová.
Eliška Josifová spatřila světlo světa v roce 1976 v Praze. První pěvecké zkušenosti získala v dětském Kühnově sboru. Díky tomu se mimo jiné zúčastnila jako mladičká komparzistka i natáčení Formanova Amadea. Dál se vzdělávala soukromým studiem u sólistky Janáčkovy opery v Brně Daniely Opravilové.
Pak se zdokonalovala ve zpěvu na pražské HAMU u přední české pěvkyně doc. Libuše Márové. Eliška se věnuje koncertování, nastudovala řadu operních árií, má bohatý repertoár i v písňové a staré hudbě. Posluchači tak mají možnost seznámit se s jejím lyrickým sopránem.
Čtěte také
Spolupracuje s předními českými varhaníky a instrumentálními tělesy, regionálně pak s hudebním skladatelem soudobé hudby Martinem Hyblerem, s dechovým kvintetem a sólisty divadla F.X.Šaldy v Liberci a s Filharmonií Hradec Králové.
Eliška Josifová se věnuje i pedagogické práci a sbormistrovství (soubor Koldokola), působila jako varhanice v kostele sv. Maří Magdalény v Sobotce a v Husově sboru v Bakově nad Jizerou.
Společně s místními obnovila tradici masopustu v Kněžmostu, zabývá se regionálním folklorem, ušila svůj první pracovní kroj a podílí se i na výrobě masopustních kostýmů.
S řemeslem Eliška začala na mateřské dovolené
Jako „Česká hospodyně“ se kromě výroby zdobených medových perníčků společně s přítelkyní Anitou zabývá i rukodělnou výrobou mýdel a domácí přírodní kosmetiky, i šitím oděvů pro hospodyně a moderní ženy.
Čtěte také
Se svým manželem Josefem a čtyřmi dětmi žije v Českém ráji v obci Kněžmost. Děti už ale víceméně odrostly a postaraly se i o to, že je Eliška babičkou.
„Často se mě někdo ptá, proč nejsem pěvkyní v divadle? Jako by to byla jediná prestižní míra dobrého muzikanta. Když je člověk mámou, věnuje se raději aktivitám rodině prospěšným a nenechá si tak vzít to nejcennější, co má. Díky toleranci dětí a manžela má moje láska ke zpěvu také silné zastoupení.“
Pak mi Eliška připravila lahodný celoroční čaj z bylin a květů, které voní z našich mezí, a také zdobí, a svěřila se, že vzorem „české hospodyně“ je pro ni, ale i pro kamarádku Anitu,
Magda Vášáryová z Postřižin.
„Krásná, elegantní, inteligentní, vzdělaná, všeho schopná žena,“ dodává Eliška a obléká tradiční pracovní kroj z regionu, který si, s pomocí sousedky, která má kvalitní šicí stroj, zhotovila.
„Nemám to promyšlené, ale samo to za mnou přichází a jsem to já,“ uzavírá naše rozhlasové setkání pěvkyně s lyrickým sopránem a všestranná žena Eliška Josifová.
Související
-
Stárneme spolu. Vytvořením místa pro setkávání seniorů a vysloužilých koní si plním sen
Co mají senioři a vysloužilí koně společného? Pro koho je tento projekt určen? Jak se získávají zvířata pro projekt Stárneme spolu? Je náročná péče o starší koně?
-
S vůní perníku! Pojďte se s námi vydat za tajemstvím i historií pochoutky, která láká nejen k mlsání
V pořadu S vůní perníku se s etnografkou Hanou Macháčkovou zastavíme na Šolcově statku v Sobotce, i u řezbáře perníkových forem Aleše Vostřeze a perníkářky Dany Holmanové.
-
Spolek Přátelé Na Městečku po sousedsku oživuje Machov a okolí. Chystá i zvelebení Krásné vyhlídky
Knihobudka v horní části machovského náměstí celoročně funguje už čtvrtým rokem. Podařilo se ji vybudovat ve spolupráci s Nadací Via.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.