Češi: klišé a realita. Dokuseriál o české národní povaze

Češi: klišé a realita. Zlaté české ručičky

Češi jsou šikulové. Svědčí o tom aspoň úsloví o „zlatých českých ručičkách“. Ale není to spíš sebechvalný blud? Vít Pohanka se na to v prvním dílu Dokuseriálu Dvojky ptá úspěšného podnikatele ale také výtvarníka Miloše Slámy, který získal patent na unikátní linorytový lis.

Akademický slovník současné češtiny rčení o zlatých ručičkách zná a definuje ho jako tradiční českou schopnost něco vyrobit, vymyslet nebo opravit neobvyklým, improvizovaným, ale účinným způsobem.

O tom, že jsou Češi pracanti, a ještě k tomu šikovní, se navzájem rádi utvrzujeme. Ale je to opravdu tak?

Sláma Press a pracanti v Lounech

Miloš Sláma se grafikou a výtvarným uměním zabývá od dětství, už třicet se je na volné noze a živí ho to. Je to tedy přísně vzato umělec. Současně ale může být i názorným příkladem rčení o zlatých českých ručičkách. Jeho vynález určený pro amatérské i profesionální grafiky se jmenuje Sláma Press. 

Pro jiný úhel pohledu si autor dokumentu Vít Pohanka zajel do Loun. Tam má hlavní výrobu jedna z nejúspěšnějších českých výrobních firem se světovým renomé. Její nynější šéf Tomáš Kolář si myslí, že rčení o zlatých českých ručičkách pořád platí.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.