Češi: klišé a realita. Dokuseriál o české národní povaze

Češi: klišé a realita. Zlaté české ručičky

Češi jsou šikulové. Svědčí o tom aspoň úsloví o „zlatých českých ručičkách“. Ale není to spíš sebechvalný blud? Vít Pohanka se na to v prvním dílu Dokuseriálu Dvojky ptá úspěšného podnikatele ale také výtvarníka Miloše Slámy, který získal patent na unikátní linorytový lis.

Akademický slovník současné češtiny rčení o zlatých ručičkách zná a definuje ho jako tradiční českou schopnost něco vyrobit, vymyslet nebo opravit neobvyklým, improvizovaným, ale účinným způsobem.

O tom, že jsou Češi pracanti, a ještě k tomu šikovní, se navzájem rádi utvrzujeme. Ale je to opravdu tak?

Sláma Press a pracanti v Lounech

Miloš Sláma se grafikou a výtvarným uměním zabývá od dětství, už třicet se je na volné noze a živí ho to. Je to tedy přísně vzato umělec. Současně ale může být i názorným příkladem rčení o zlatých českých ručičkách. Jeho vynález určený pro amatérské i profesionální grafiky se jmenuje Sláma Press. 

Pro jiný úhel pohledu si autor dokumentu Vít Pohanka zajel do Loun. Tam má hlavní výrobu jedna z nejúspěšnějších českých výrobních firem se světovým renomé. Její nynější šéf Tomáš Kolář si myslí, že rčení o zlatých českých ručičkách pořád platí.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio