„Červi a jiná havěť vám vrátí zdraví.“ Parazitoložka o správné stravě a hygieně

9. květen 2019

„Zjistili jsme, že tasemnice krysí je schopná potlačovat zánět u střevních onemocněních,“ překvapuje Kateřina Jirků Pomajbíková v Blízkých setkáních Terezy Kostkové.

Výčet onemocnění, se kterými jsou červi schopni se poprat, je široký. „Úskalí tam jsou, ale pozitiva stále převažují,“ ujišťuje Kateřina Jirků Pomajbíková. Podle vědkyně je spousta nemocí způsobená špatnou stravou, ale také přehnanou hygienou. „Lidský organismus, i ten dětský, se občas potřebuje s něčím potýkat.“

Přesto je největším problémem jídlo. „Měli bychom se vyhýbat věcem, které můžou podporovat podprahový chronický zánět v těle. Ten se pak projeví autoimunitním onemocněním, alergií a může přispívat k depresi i rozvoji Alzheimerovy choroby. Naše mikroflóra je podstata našeho zdraví a je potřeba o ni pečovat.“

Je léčba s pomocí červů drahá? Jak na tento způsob reagují lidé? Co všechno přispívá k tomu, že trpíme nemocemi? Co zkoumala během své cesty po Africe?  

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.