Čárový kód života. Utopie, či realita?

18. únor 2012
Rada pro tento den

Již roku 2003 skupina zoologů z Guelphské univerzity v kanadském Ontariu navrhla čárový kód života (DNA Barcoding of Life) jako způsob identifikace organismů na Zemi.

Revoluce je nablízku
To by znamenalo revoluci v taxonomické práci a především u „nesnadných“ skupin umožnilo určit organismus pomocí malých, standardizovaných kousků genomu, náhradou za morfologické znaky. Cílová představa je lákavá: Do ruční čtečky se vloží kousek zkoumaného organismu a výsledkem je jméno druhu, jeho zařazení, geografické rozšíření a další užitečné informace.

Řešení na sebe nenechá dlouho čekat
Celá věc je však poněkud složitější, neboť vyžaduje minimálně dobře vybavenou molekulární laboratoř a obrovskou databázi s informacemi nejlépe o všech organismech na světě. Celý proces by pak měl být rychlý, levný a dobře dostupný. Původní idea Paula Heberta, který s nápadem čárového kódu života přišel jako první, byla přesně taková. Napadla ho v supermarketu při procházení mezi policemi se zbožím. Uvažoval, zda by se nedala jedinečná informace v písmenech DNA využít podobným způsobem jako kombinace tenčích a silnějších čar na zboží. Zní to jako utopie?

Článek publikujeme se souhlasem časopisu Vesmír 2/2012.

autor: Lenka Drábková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.