Bylinky nejsou všelék. Ale jsou dobrou podpůrnou metodou i u nádorů, tvrdí lékař
Trpíte pálením žáhy? Přitom bylinný přípravek na to je tak snadný. Termín fytoterapie by se dal volně přeložit jako léčba bylinami. Lékař Jiří Landa trvá na tom, že je to účinná podpůrná metoda, která se osvědčuje při různých nemocech.
Vystudoval všeobecné lékařství a od roku 1997 zabývá fytoterapií. To, že je lékařem, má podle něj nesporné výhody. „Lékař zná medicínu. Zatímco laik zná jen byliny, ale už to neumí komplexně zapojit do celkového pojetí pacienta.“
Není lék na všechno
Optimální pacient je pro něj ten, kterému lékař stanoví diagnózu a nasadí mu léčbu. „Já se seznámím s diagnózou a s léky a na to mu vypracuju fytoterapii,“ říká. I tak ale upozorňuje, že by bylo velkým omylem považovat bylinky za všelék.
„Zvýší to pravděpodobnost efektu. Neexistuje nic na 100 %. Ale je velké procento úspěšnosti u chronických infekcích močových cest, nosních polypech a podpůrných terapiích při nádorových onemocněních. Opakuju, jedná se o podpůrnou léčbu.“
Princezna pampeliška
Rakovinová onemocnění jsou současným strašákem číslo jedna. A v tomhle ohledu je neprávem opomíjená nenápadná pampeliška, která roste snad všude.
„Mám ji rád. Je univerzální. Používá se na cukrovku, játra, na kůži, i jako podpůrná léčba při nádorových onemocněních. V Japonsku dokonce vyrábějí určitý preparát právě z pampelišky jako podpůrnou metodiku při nádorech. “
Bylinky se dají kombinovat
Důvod, proč Jiřího Landu k sobě bylinky přitáhly, byl zčásti vědecký, zčásti praktický. „Když pracujete s bylinami, máte vetší možnost kreativity. Na rozdíl od léků, jejichž složení je dané, můžete vytvářet různé kombinace. Ve fytoterapii se seberealizuji.“
Pracuje s bylinami z velkoskladu. Zdůrazňuje, že jeho přístup je odlišný od tradiční čínské medicíny. „Já k bylinám přistupuju podle toho, jaké léčivé látky obsahují. A podle nich pak dělám kombinace.“
Co zmůže akát a okurka
Jak říká Jiří Landa, občas sám zafunguje jako pokusný králík. „Všechny byliny jsem na sobě nevyzkoušel. Ale celou řadu ano.“ Jako třeba kombinaci akátového čaje a okurky.
„Trpíval jsem pálením žáhy a začal jsem na to používat akátový čaj a okurku. Perfektně to zabíralo.“ Platí to prý i na reflux jako takový, kterým je pálení žáhy jen jedním z projevů. Dnes tímto onemocněním trpí hodně lidí. Mluví se o civilizační chorobě.
Za co dostal v Rakousku zlatou medaili? Jak připravovat čaje? Kdy je pít? Jaká bylina je nápomocná v horku a jaká při dlouhé cestě? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka