Bude Slovanská epopej v dostavěném Lapidáriu? „Měla by to být samostatná budova,“ říká John Mucha

26. listopad 2018

Léta vede spor s Prahou o Slovanskou epopej. Dočká se monumentální dílo jeho dědečka vlastní výstavní síně? John Mucha, vnuk jednoho z našich světově nejznámějších umělců, krčí rameny.

„Zatím se s námi magistrát vůbec nebavil. Teď jsem napsal dopisy nově zvoleným členům a mám první pozitivní signály, že by se mohla rozjet debata co a jak se Slovanskou epopejí.“ Podle posledních návrhů by Muchovy velkoformátové obrazy měly být umístěny v prostoru, vzniklém dostavbou holešovického Lapidária.

John Mucha a Jitka Novotná

„Myslím, že by to měla být absolutně samostatná budova,“ komentuje myšlenku předešlých radních John Mucha. „Jedná se o jednoho z největších umělců České republiky,“ argumentuje a dodává: „Byl jsem se tam podívat a hned vedle Lapidária je dostatečný prostor pro to, aby se tam postavilo něco specifického.“  Problémem Lapidária je podle jeho názoru i to, že by část obrazů byla umístěna v podzemí. „A to by nemělo být. Nejen z hlediska důstojnosti, ale i bezpečnosti.“  

Na odkaz dědečka je John Mucha hrdý. „Mohl jsem obrazy rozprodat. Ale nestalo se to a starám se o ně. Jsem pouze prostředník, který umožňuje, aby se lidé mohli na dědečkovo dílo podívat.“

Proč se místo umění věnoval bankovnictví? Jaké pocity zažívá při správě rodinného dědictví?

autor: eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.