Břetislav Tureček: Únos pěti Čechů v Libanonu je zpravodajská hra

3. únor 2016

Pět Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu, je na svobodě. Vláda odmítá komentovat, jestli je za tím výměna Libanonce Alího Taána Fajáda, o kterého stojí jak Libanon, tak Spojené státy. Můžeme tak jen spekulovat.

„Bylo by opravdu šokujícím překvapením, kdyby byl přes propuštění Čechů Fajád teď vydán do USA, které o něj požádaly,“ myslí si zahraniční analytik Břetislav Tureček. Do Libanonu má dnes pro ně odletět vládní speciál, který možná bude mít na palubě i Fajáda. Jsou to ale jen spekulace.

Co se ve skutečnosti bude dít, podléhá utajení. A dokud nebude Fajád na území Libanonu, neodletí ani Češi. Co se vůbec stalo? Jeden zpravodajec, dva dokumentaristé, tlumočník a bezpečnostní poradce měli původně kvůli migrační vlně točit v Libanonu dokument o Blízkém východě.

Rivalita mezi tajnými?

„Určitě tam jeli v dobré víře. Ale stali se součástí zpravodajské hry, na kterou prostě skočili. Libanoncům téměř určitě šlo jen o vojenského zpravodajce, který byl do země vylákán, aby mohl být vyměněn za libanonského zpravodajce,“ spekuluje Tureček. „Ti další čtyři byli jen technický obal.“

Jak na to mohl náš zpravodajec skočit? Podle Turečka prostě jedna tajná služba nespolupracovala s druhou. „To se neděje jen u nás. Rivalita mezi různými složkami bezpečnostního aparátu, hlavně mezi civilní a vojenskou rozvědkou, je tu nejen profesní, ale i lidská. Naše skupina zaplatila asi právě za to.“

Je Fajád zločinec, nebo agent?

Ali Fajád je v české vazbě od dubna 2014. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že může být vydán do USA. Konečný souhlas podléhá souhlasu ministra spravedlnosti. Podle USA Fajád obchodoval se zbraněmi, s narkotiky a býl napojený na levicové extrémisty v jižní Americe.

K obchodníku Fajádovi, jehož vydání požadovaly Spojené státy, neboť ho podezírají z nelegálního prodeje drog, zbraní a podpory terorismu, se pak přímo přihlásila libanonská tajná služba NNA

On ale nabízel zbraně v domnění, že je dává povstalcům. Ve skutečnosti to byli američtí agenti. V USA mu teď hrozí doživotí. „Pro nás je ale nejdůležitější, že se Libanon přiznal, že Fajád je jejich zpravodajským důstojníkem. Že nebyl překupníkem, ale pátral po zdrojích.“

Jak se dívá na snad přelomová jednání o válce v Sýrii, která zorganizovala OSN v Ženevě? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , Miroslav Dittrich , Břetislav Tureček
Spustit audio