Břetislav Tureček: Saúdský princ pochopil, že je potřeba lidem rozdat bonbony

Saudská Arábie byla poslední zemí, kde ženy nesměly usednout za volant. To už ale neplatí.

Ženy v Saúdské Arábii poprvé usedly za volant. Přestal tam totiž platit kontroverzní zákaz řízení vozidel. Jde o jednu ze širších společenských změn, které ohlásil saúdský princ Muhammad bin Salmán. Jak se země mění?

„Muhammad bin Salmán podle mého názoru pochopil, že má-li režim zůstat soudržný a nemají-li se lidé vrtat do velké politiky, je potřeba jim rozdat bonbony. A toto je jeden z nich,“ myslí si specialista na Blízký východ Břetislav Tureček.

Reformy jsou jen krycí manévr

„Ženy také už mohou chodit na sportovní utkání, v zemi se budou otevírat univerzity západního stylu, otevřely se biografy a další. To je takové pozlátko, které má podle mě trochu odvést pozornost od problematických věcí.“

Mezi ty podle Břetislava Turečka patří nejistá ekonomická budoucnost země, která už kvůli kolísajícím cenám ropy nemůže zaručit občanům standard, na který byli zvyklí. Saúdové zavádějí dokonce i daň z přidané hodnoty, což by ještě donedávna bylo v zemi nemyslitelné.


Ženy v Saúdské Arábii nemají horší postavení než muži. Mají ho prostě jiné.

„A současně je to překrytí velmi sporné saúdskoarabské zahraniční politiky,“ dodává vedoucí Metropolitní univerzity v Praze a jako příklad uvádí setrvalou snahu Saúdské Arábie izolovat sousední Katar nebo válku v Jemenu.

Dva kohouti na jednom smetišti

„V regionu Saúdové sledují Írán, který má také ambice rozšiřovat svoji sféru vlivu. Íránci se také snaží obklopovat spřátelenými režimy, zbrojí, byť vydávají na zbraně zlomek toho, co Saúdští Arabové,“ přibližuje vztahy obou rivalů.

„Na západ proto Saúdové ukazují to, co chce vidět, tedy liberální reformy. Ale jinak vidíme na domácí scéně utahování šroubů a pokračuje i zavírání disidentů,“ uzavírá Břetislav Tureček.