Břetislav Tureček: Lidé v poli bojují za globální zájmy. Ne za ty vlastní, syrské

15. říjen 2015

Válka v Sýrii má plno mrtvých, a to na obou stranách. Podle všeho to ale velké mocnosti dvakrát nezajímá. Své zájmy jen musejí navléknout na ty správné kulisy.

„Vstupem Ruska do bojů v Sýrii se jen potvrdilo to, co víme nejmíň čtyři roky. Vzedmutí lidového odporu proti prezidentovi Bašár al-Asadovi prostě neskončilo včas. Tak se do toho vložili další,“ vysvětluje zahraniční analytik Břetislav Tureček.

Rusko tvrdí, že jako jediné má pozvání (syrského) prezidenta. USA by ale mohly tvrdit něco obdobného: „Saúdská Arábie bombarduje už někdy od března Jemen. S otevřenou podporou USA. Vojenská intervence spojenců tak probíhá na pozvání legitimního jemenského prezidenta.“

Válka vyhovuje jak USA, tak i Rusku

Břetislav Tureček v tom vidí jediné: velmoci si tady prostě hájí vlastní zájmy, které pak jen musí argumentačně navléknout na kulisy konkrétního dění tu v Jemenu, Sýrii nebo Iráku. „V terénu tak máme ozbrojené složky a lidi v poli, kteří bojují za globální zájmy. Ne za ty své, vlastní.“

A prospěch z války nakonec mají hlavně výrobci zbraní. Nejen američtí. „I naši zbrojaři si v poslední době pěkně mnou ruce,“ dodává Tureček. Konflikt tak nejspíš bude trvat ještě dlouho. Rozseknout by ho mohl třeba vnitřní puč na Asada a jeho lidi.

Čtěte také

Bašár al-Asad není podle Turečka člověk zahnaný do kouta. Stojí za ním velká část syrské společnosti. „A kdyby se třeba dnes jeho režim definitivně zhroutil, tak se asi moc nevyřeší. Teď před ním prchají stovky tisíc lidí, kdyby ale padl, začnou prchat ti, kteří doufají, že je v syrské válce zachrání. A jsou to příslušníci různých menšin nebo třeba křesťané.“

Turci byli do války vtaženi

Zemí, která na syrskou válku doplácí, je Turecko. „Bylo do konfliktu vtaženo jen proto, že leží bezprostředně vedle Sýrie. Tento konflikt ale oživil nenávist mezi většinovými Turky a menšinovými Kurdy.“ Turecký prezident masakr spáchaný na Kurdech využil k další represi proti samotným Kurdům.

Vnitřně nestabilní Turecko ale komplikuje Evropě situaci s uprchlíky. Přitom uprchlíci stáli Turky už miliardy dolarů. „Možná i kvůli uprchlíkům bude muset EU přehodnotit svůj až dosud zamítavý postoj ke vstupu země do unie. Jen si myslím, že Turci už o to zájem nemají.“

Ruský prezident Vladimir Putin nemá jinou šanci než jednat, pokud chce zachránit svého posledního chráněnce a diktátorského klienta na Blízkém východě

Čeká Palestinu třetí intifáda? Proč tam dochází k porušování dohody z Oslo? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , Břetislav Tureček , zis
Spustit audio