Břetislav Tureček: Česko čeká velkolepá egyptologická výstava. Možná ji ale bude otevírat kontroverzní Sísí

19. únor 2020

„Pokud se v Německu někdo ozval, že bývalý maršál, dnes civilní prezident Sísí není vhodným, je to dobře. Otevírá se diskuze. A možná se teď otevře i u nás,“ říká blízkovýchodní analytik.

„Na konci června má být v pražském Národním muzeu zahájena velká egyptologická výstava. Budou tam artefakty, na jejichž objevení se podíleli čeští egyptologové. Egypt zapůjčí tyto artefakty do Prahy. Bude to opravdu velkolepá záležitost pro všechny milovníky starověkých civilizací.“

Čtěte také

„Zajímavý aspekt je ten, že tu výstavu má přijet možná otvírat egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí. Takže uvidíme, jak se Praha postaví k tomu, že tento kontroverzní politik tu bude představován jako nositel kultury,“ říká blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.

Oceněný neoceněný

Sísí letos dostal Řád sv. Jiřího za přínos ke kultuře a míru. Po vlně masivní kritiky mu porota zase cenu odebrala. Cena bývá udělována nositelům nadějí, těm, kteří dodávají odvahu celému kontinentu, staví mosty mezi kulturami.

„Cenu před lety dostal i Vladimir Putin, nedávno jeden ze saúdskoarabských princů, takže ne všichni by se možná shodli na definici stavitele mostů mezi národy, mezi kulturami. U prezidenta Sísího se ta kontroverze ukázala naplno.“

Obraz Sísího u nás

Logo

„I u nás je Sísí vykreslován jako stabilizátor velmi důležitého Egypta. Jako někdo, kdo tam zajišťuje bezpečnost, kdo je zadobře s Izraelem, to je asi pro českou diplomacii jedna z klíčových hodnot. Faktem ale je, že Sísí tu zemi stabilizuje za cenu obrovského, masivního porušování lidských práv.“

„K moci se dostal v roce 2013 převratem, kdy svrhl demokraticky zvolenou vládu, byť to byla vláda Muslimského bratrstva. Tehdy egyptská bezpečnost v ulicích Káhiry postřílela stovky lidí. Ten masakr byl srovnáván s masakrem na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 v Číně.“

Na podzim se proti Sísímu mohutně protestovalo. Protesty tehdy podnítil svými videi egyptský podnikatel, herec a aktivista Muhammad Alí, který žije ve Španělském exilu. „Situace tam je složitá. Ten převrat v roce 2013 byl tehdy většinou populace vítán. Egypt byl rozpolcený.“

Sísí Egypt nesjednotí

„Demokratické volby totiž nebyly jednoznačné, bylo to půl na půl. To, že dnes je u moci Sísí, velká část Egypťanů určitě vítá,“ myslí si Tureček. „Sísí ale není člověk, který by Egypt sjednotil. On ho drží velmi pevně v rukou, kontroluje ho, ovládá ho.“

Z protestu proti opresivní politice egyptského prezidenta Abd al-Fattáh Sísího

„Jeho režim třeba dneska drží nad vodou jenom díky obrovským finančním injekcím ze zahraničí. Hlavně ze Saúdské Arábie. Některé analýzy říkají, že je to jen otázka času, kdy to udržitelné nebude a kdy tam dojde znovu k nějakému výbuchu.“

Egypt je nejlidnatější arabskou zemí. Dnes má asi 100 milionů obyvatel. „V zemi jsou tisíce politických vězňů. Opozice byla do velké míry rozprášena. Muslimské bratrstvo bylo postaveno mimo zákon coby teroristická organizace. Takže bavit se o politických svobodách je v případě Egypta bezpředmětné.“

Další témata rozhovoru: syrsko-turecká konfrontace; šance Trumpova řešení izraelsko-palestinského konfliktu; situace v Egyptě; co je Muslimské bratrstvo.

Spustit audio

Související