Brali vám mandle? Od toho se už dnes ustupuje, ale zákrok je šetrnější, říká lékař
Odstraňování mandlí bylo pro mnohé zážitek na celý život, a to ne právě příjemný. Ať už jde o samotný zákrok i následnou rekonvalescenci. Má to smysl?
„Mandle je prospěšná, dokud není buďto tak velká, že nositeli působí překážku v dýchání nebo v polykání. A samozřejmě dokud je schopna sama o sobě zvládat boj s infekcí,“ říká Petr Janoušek z II. lékařské fakulty Nemocnice Motol.
Mandle slouží nejen jako mechanický filtr proti různým nečistotám a bacilům. Jejich základní role je imunologická. Zachytávají specifické znaky mikroorganismů, kterým se pak přizpůsobuje imunitní systém a naše tělo se tak může bránit.
Existují čtyři druhy mandlí: jazyková, nosní, tubární a krční. Mandle posledních dvou druhů jsou párové, člověk tedy má dohromady 6 mandlí. Pokud je některá odstraněna, ostatní mohou její funkci nahradit. Nosní mandle s věkem mizí, v případě potřeby ale může narůst.
Imunitní systém infekci mnohdy zlikviduje definitivně. Ale pokud se infekce opakuje, protože je organismus oslabený nebo útočník příliš silný, potom se v mandli infekce hromadí. Přestává tak plnit svou funkci a naopak škodí.
Moderní metody
V takovém případě lékaři sahají k odstranění mandle či mandlí: „Já mohu pacientovi poradit, ale definitivní rozhodnutí zůstává vždy na něm. Do operací nikoho netlačíme, v současnosti navíc panuje odklon od těchto invazivních řešení.“
Průběh operace se ale od dob před 20 lety výrazně změnil. „Nosní mandle se dnes už odstraňují výhradně v celkové anestezii a kromě klasických ocelových nástrojů se používají i moderní techniky jako laser, shaver nebo plazmová koagulace.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.