Božena Šimková: Nanebevstoupení pana řídícího

13. květen 2017

Obecní škola v Olešné se ruší. Kdo to ale řekne panu řídícímu? V hlavních rolích Dalimil Klapka a Jan Vlasák. Poslouchejte až do soboty 20. května 2017.

Zkušenosti předků, kteří tu byli před námi, si neseme v sobě. Často bez zvlášního připomínání nebo dokonce bez našeho uvědomění. Co se ale stane pokud je dějinná kontinuita narušena?

Léta Páně 1899 rozhodli radní obce Olešná, že nechají postavit novou školu „pro užitek obce a povznesení vzdělanosti“. A právě k tomuto datu se v místní kronice prvně objevil učitelský rod Tomáškových.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Jenže i do Olešné přišel socialismus a s ním v 70. a 80. letech 20. století odliv obyvatel z vesnic do města a postupné rušení obecních škol.

Kdo najde odvahu a sdělí tuto neradostnou zprávu řídícímu učiteli ve výslužbě Janu Tomáškovi? A jak se s tím vyrovná duše toho, kdo ve vsi učil kromě přivandrovalců úplně každého?

Účinkují: Ivan Řezáč, Dalimil Klapka, Jan Vlasák, Eva Kodešová, Karel Vlček, Marcela Nohýnková, Jitka Sedláčková
Režie: Jaroslav Kodeš
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Natočeno v roce 2014

autor: Božena Šimková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.