Bouřka. Dobrodružný příběh o putování malého Františka a jeho koně. V hlavní roli Antonín Kracik

10. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kůň

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Válka, jak se malý hrdina přesvědčí, ubližuje nejen vojákům, ale i dětem a zvířatům. V hlavní roli oceněné hry účinkuje talentovaný mladý herec Antonín Kracik. Poslouchejte v premiéře měsíc po odvysílání na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.

Účinkují: Antonín Kracik, Marie Štípková, Tomáš Petřík, Matěj Havelka, Jan Vokrouhlecký, Nina Rudišová, Klára Suchá, Barbora Šupová, Jan Vápeník, Daniel Šváb, Marek Mikulášek, Kryštof Krhovják, Miroslav Zavičár, Akram Georgi, Filip Kaňkovský, Petr Šmíd, Vojtěch Bartoš a Marie Švestková
Napsala: Marie Nováková
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvuk: Ladislav Reich
Zvuková spolupráce: Jakub Rataj
Hudba: Jan Burian
Režie: Zuzana Burianová
Premiéra: 10. 4. 2021
Produkce: Dana Reichová a Eva Vovesná

Franta je kluk jako každý jiný, rád se projíždí na svém koni jménem Bouřka a po škole pomáhá rodičům s hospodářstvím. 28. července 1914 ovšem během atentátu umírá následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d'Este a nic už nebude takové jako dřív.

Začíná válka, do které nejprve odvedou Bouřku, a pak i Frantova tatínka. Franta za ním naskočí do vlaku mířícího na frontu. Začíná velké dobrodružství.

Nejlepší hra pro děti a mládež

Hra Marie Novákové zvítězila v soutěži Českého rozhlasu o nejlepší rozhlasovou hru pro děti a mládež Radio Drama Autor 2020. Autorka při psaní vycházela ze skutečných událostí či reálií, dobových článků a z publikace Vše pro dítě: Válečné dětství 1914–1918.

„Mužských válečných příběhů z bojišť známe stovky, já jsem se zaměřila na děti a ženy, které zůstaly samy. Děti často osiřely nebo hladověly a byly nucené krást a protloukat se na vlastní pěst, ženy musely zastat veškerou mužskou práci a zvládnout náročné profese,“ vysvětluje Marie Nováková, která se ve svém textu soustřeďuje na motiv věrného přátelství mezi dítětem a koněm.

Výjimečný výkon mladého herce Antonína Kracika

V hlavní roli Franty se objevuje třináctiletý Antonín Kracik, jenž nelehkou úlohu dokázal na svůj věk pojmout s nebývalou lehkostí a přirozeným smyslem pro humor. Tím podpořil a zároveň odlehčil závažnost celého tématu. V Kracikově podání je Franta odvážný, srdečný kluk plný něhy a s přirozeným citem pro spravedlnost a díky tomu mu posluchač po celou dobu poslechu přirozeně fandí.

Hledala jsem vlče, říká režisérka

„Tonda během natáčení projevil na svůj věk zdravou hereckou sebedůvěru, obdivuhodnou schopnost dramaturgického myšlení a zpracování režijních připomínek,“ zdůrazňuje režisérka Zuzana Burianová. A dodává: „Během hereckého konkursu jsem si uvědomila, že nehledám dětského herce, který bude mít precizní mluvu a čistý projev, ale bude mít v sobě trochu ‚vlčete'. To znamená, že se nebude bát větší exprese, v jeho hlase bude tepat život a jako posluchač mu uvěřím jeho boj o přežití, které všechny dětské postavy v této hře prožívají.“

Lidovky a fujara

Významnou úlohu plní v Bouřce lidová hudba. Titulní písní je známá lidovka Už mě koně vyvádějí, kterou nazpíval Petr Šmíd, dále posluchači uslyší Červený šátečku nebo Šup sem, šup tam. Důležitý hudebním nástrojem byla pro skladatele Jana Buriana fujara, která se přirozeně stala doprovodným nástrojem na Frantově dobrodružné cestě. Občas se převtělí v píšťalu na vlaku, občas zahraje jemnou melodii připomínající vojenský pochod.

Hra Marie Novákové pracuje s jemnou mystickou atmosférou, zároveň však dětskému posluchači dokáže velmi sugestivně přiblížit pocit strachu a napětí v čase válečné nejistoty.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související