Bohumil Pečinka: Co s politickými exulanty, jako je Krnáčová? V Athénách je vyváželi na opuštěný ostrov

28. leden 2020

Někdejší primátorka Adriana Krnáčová teď mluví s despektem o vlastní straně. „Athénští teoretici říkali, že politik, který odejde z funkce, je velkým nebezpečím pro demokracii,“ míní komentátor.

Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová napsala thriller, ve kterém popisuje korupční dění na Magistrátu hlavního města Prahy. V anotaci knihy píše, že pražská komunální politika je plná úplatných politiků těsně napojených na podnikatele.

Čtěte také

Podle rozhovorů, které Krnáčová ke knize poskytla, se do politiky vrátit nehodlá a uvažuje o ukončení svého členství v ANO. „Ono to má dvě roviny,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... Bohumil Pečinka.

„Jedna rovina se jmenuje politický exil. Co dělat s politiky na špičkových funkcích, kteří z nich odchází? Česko tenhle problém absolutně neumí řešit.“

Politik v exilu je nebezpečný

„V mnoha zemích se řeší tím, že ti politici mají nějakou karanténu a že je jim například nabídnuto velvyslanectví na Novém Zélandu, kde stráví pět spokojených let. Dostanou se do jiného kontextu, jinak nahlédnout svou situaci a vrátí se.“

Bohumil Pečinka

„Ve starých Athénách to i u nejúspěšnějších politiků řešili tím, že je vyvezli na pustý ostrov. I se všemi otroky a ženami. Protože athénští teoretici říkali, že politik, který odejde z funkce, je velkým nebezpečím pro demokracii.“

„Měli pořád strach z toho, že ten politik má tendenci, když už není ve funkci, udělat něco, čemu říkali převrat a tyranie a podobně.“ Podle Pečinky odchod z vrcholné politiky zvládá každý politik jinak. „Ale každý to zvládá špatně.“

Když (znovu)propukne virus politiky

„Tom Wolfe to v jednom svém románu přirovnává k tomu, jako když máte v těle nějaký virus. Virus politiky. Ten virus se ve vás drží, občas propukne v akutní fázi. Ale vždycky tam je. A kdo zažil tu politiku, a čím vyšší, tím pro něj později hůře, tak se z toho už nikdy nevzpamatuje.“

„Mnoho z těch lidí cítí něco, co cítí narkomani, když jsou na tvrdých drogách a pak najednou skončí. Je to ohromná závislost. A čím víc to máte rádi a čím víc tím prolnete, tím víc cítíte něco jako nedostatek a frustraci a podobně.“

„A teď jde o to, aby tam byla ta přechodná fáze, kdy jste schopen se dát dohromady. A to myslím, že my neumíme. Nejlépe se to dělá na velvyslanectví na Novém Zélandu. To je můj oblíbený příměr. Protože to je tak daleko. Snad nejdál od Prahy nebo od České republiky na mapě. Pak jsou ještě jižní a severní póly, ale to by nebylo humánní...“

Další témata rozhovoru: osobnost Andreje Babiše a nebojovnost ostatních politických stran; odchod politiků z funkcí; za Jaroslavem Kuberou.

autoři: Zita Senková , Bohumil Pečinka , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.