Bohumil Pečinka: Čína chce vyvolat roztržku České republiky s Tchaj-wanem

28. listopad 2019

BIS ve výroční zprávě za rok 2018 varuje před ruskou a čínskou špionáží. Čína štve proti Tchaj-wanu a kopíruje duševní vlastnictví. Ekonomicky pro nás není důležitá, tvrdí komentátor Bohumil Pečinka.

BIS ve výročních zprávách akcentuje aktivity zejména Ruska a Číny. „Špionážní služby fungují všude. Jde o to, jestli jsou to služby demokratických států, nebo států autoritativních, jejichž záměry jsou v rozporu se zájmy České republiky,“ myslí si Bohumil Pečinka.

Čína nás vykrádá zevnitř

Rusko cílí na kyberprostor státních institucí. Čína má hlavně ekonomické cíle. Vyhledává spolupracovníky mezi českými akademiky, ve státní správě nebo v bezpečnostních sborech. Jde jim o kopírování duševního vlastnictví, vynálezů a technologických postupů.

Čtěte také

„Na zprávě BIS mě zaujalo, co jsem cítil už delší dobu, že Čína chce vyvolat roztržku České republiky s Tchaj-wanem, který si zachoval nezávislost na komunistické Číně. Mimochodem obrat obchodu ČR s Tchaj-wanem je několikanásobně větší než s Čínou,“ říká Pečinka.

Dobré vztahy s Čínou nepotřebujeme

Čtěte také

„Souhlasím, že je v zájmu České republiky udržovat dobré ekonomické vztahy s různými zeměmi. Ale hlavně se zeměmi, se kterými reálně obchodujeme,“ zdůrazňuje.

„Čína u nás prakticky neinvestuje, když odhlédneme od fotbalové Slavie a pár nemovitostí. Je to země, kam vyvážíme minimum své výroby. Takže se ptám: Proč je pro nás vlastně tak důležitá?“

Další témata rozhovoru: nejmenování ředitele BIS generálem; dezinformace vs. odlišný názor; smysl trestního stíhání bývalých komunistických funkcionářů.

autoři: Zita Senková , Bohumil Pečinka , and
Spustit audio

Související