Bohumil Pečinka: Čína chce vyvolat roztržku České republiky s Tchaj-wanem
BIS ve výroční zprávě za rok 2018 varuje před ruskou a čínskou špionáží. Čína štve proti Tchaj-wanu a kopíruje duševní vlastnictví. Ekonomicky pro nás není důležitá, tvrdí komentátor Bohumil Pečinka.
BIS ve výročních zprávách akcentuje aktivity zejména Ruska a Číny. „Špionážní služby fungují všude. Jde o to, jestli jsou to služby demokratických států, nebo států autoritativních, jejichž záměry jsou v rozporu se zájmy České republiky,“ myslí si Bohumil Pečinka.
Čína nás vykrádá zevnitř
Rusko cílí na kyberprostor státních institucí. Čína má hlavně ekonomické cíle. Vyhledává spolupracovníky mezi českými akademiky, ve státní správě nebo v bezpečnostních sborech. Jde jim o kopírování duševního vlastnictví, vynálezů a technologických postupů.
Čtěte také
„Na zprávě BIS mě zaujalo, co jsem cítil už delší dobu, že Čína chce vyvolat roztržku České republiky s Tchaj-wanem, který si zachoval nezávislost na komunistické Číně. Mimochodem obrat obchodu ČR s Tchaj-wanem je několikanásobně větší než s Čínou,“ říká Pečinka.
Dobré vztahy s Čínou nepotřebujeme
Čtěte také
„Souhlasím, že je v zájmu České republiky udržovat dobré ekonomické vztahy s různými zeměmi. Ale hlavně se zeměmi, se kterými reálně obchodujeme,“ zdůrazňuje.
„Čína u nás prakticky neinvestuje, když odhlédneme od fotbalové Slavie a pár nemovitostí. Je to země, kam vyvážíme minimum své výroby. Takže se ptám: Proč je pro nás vlastně tak důležitá?“
Další témata rozhovoru: nejmenování ředitele BIS generálem; dezinformace vs. odlišný názor; smysl trestního stíhání bývalých komunistických funkcionářů.
Související
-
Lukáš Kovanda: Čína už Západ nepotřebuje. Co potřebovala, vysála
Čína začne brzy uplatňovat to, co sama porušovala. Ochranu duševního vlastnictví. A už nebude fungovat jako „levná dílna“, odhaduje ekonom.
-
Jiří Hlaváč: Zákaz českých orchestrů v Číně? Jedna ideologie znovu začíná určovat pravidla hry
Ministr kultury Zaorálek se při jednání s čínským velvyslancem ohradil proti rušení koncertů českých orchestrů v Číně. Měla by politika zasahovat do kulturních kontaktů?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.