Bohumil Hrabal. Muž fascinovaný životem prostých lidí, šťastných podivínů a nezlomných outsiderů

Sám byl jedním z nich. Seděl na střeše libeňského domku, a bušil do psacího stroje. Psal příběhy lidí, které od dětství nasával jako houba, kterým naslouchal v pivovaře, u koní, v hospodě, doma, v práci. Vystudovaný právník, který okamžitě utekl z kanceláře k železničním výhybkám, výrobnímu pásu, do sběrných surovin, k lidem zpoceným a umazaným životem. Ke svým pábitelům. Jejich osudy vzrušovaly Bohumila Hrabala celý život.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.