Bitku radikálů v Ostravě považuje biskup Václav Malý za velmi nešťastnou

5. září 2013

Hostem Dvojky byl titulární biskup marcelliánský a pomocný biskup pražský Mons. Václav Malý, který hovořil o Rómech a také o postoji mladých k zaměstnání.

Biskup Václav Malý komentoval poslední události spojené s protesty radikálů v Ostravě nebo na Šluknovsku. Přiznal, že na to lék opravdu nemá, ale domnívá se, že je chyba i ve státní správě, která je bezradná, když dojde k problémům. "Naše společnost se radikalizuje, a to zejména mladá generace, která velmi lehce přijímá princip kolektivní viny. Je potřeba vidět každého Róma jako individuální osobnost, která nemůže za chyby druhých. Není dobře, aby navíc žili v izolovaných sociálních komunitách, kde dochází ještě k větší izolaci. Mě by se líbilo např. veřejně prospěšné práce vázat na sociální dávky. Dnes ale úředníci, aby měli pokoj, vůbec nezjišťují, jestli si práci vůbec hledají. Opravdu nelze vidět pouze černo-bíle. Ale je hrůza, k čemu došlo v Ostravě, tedy k té bitce. Navíc se mi hodně nelíbí jejich volání "Čechy Čechům". To považuji, v dnešní globalizované společnosti, za volání lidí, kteří jsou silní pouze v davu. Člověk přece nemůže žít jen z toho, že je "proti" a od toho odvozovat svoji existenci."

Špatná nálada
Podle některých politologů jsou tyto boje pouze soubojem frustrovaných s frustrujícími. "Ano, je to spojeno také s obavami, které jsou šířeny všude kolem nás. Lidé ztrácejí zaměstnání, všude se dozvíme, že je krize a že bude hůř a pak se lehce hledá viník. Ten je ale velmi často falešný. Lidé mají strach o svou budoucnost a pak stačí malý spor a ten lehce vyroste k problémům, kterými jsme byli nedávno svědky."

Vztah nejmladší generace k práci
Václava Malého zaujala nedávno publikovaná psychologicko-sociální studie ženy, která se léta věnuje personalistice v nejmenované soukromé společnosti. "Podle ní vnímá dnešní generace 25-30letých zaměstnání úplně jinak, než ti starší. Mladí si chtějí především užít života a nemají vazbu na společnost, ve které pracují. Dříve byli lidé pyšní na to, že jsou v jednom zaměstnání 20-30 let. Dnešní "mladí" mají velikou sebestřednost a dravost, jsou schopní, jazykově a jinak vybaveni, ale chybí jim empatie, schopnost komunikovat a sebekritičnost. Mladí se neradi zadlužují, práce je jen součást života, ale ne smysl. Chtějí si užít hlavně volného času, který si sami naplánují. Zajímavé je, že se v poslední době začalo u pohovorů vyžadovat, aby se uchazeč nesoustředil pouze na sebe. Všichni víme, že se komunikace naprosto změnila, ztrácí se osobní kontakt a lidé mohou pracovat i z domova, což dříve nešlo. Bylo to velmi zajímavé čtení k zamyšlení."

Dotazy do pořadu pište na mail: jaktovidi@rozhlas.cz.


Mezi lety 1980-1986 působil Václav Malý jako topič v pražských hotelích, později jako lampář a uklízeč v Metrostavu. Poté byl mluvčím Charty 77 (1981-1982), v roce 1989 se stal mluvčím Občanského fóra. Na přelomu let 1990/1991 byl duchovním správcem kostela sv. Gabriela a farářem v kostele sv. Antonína v Holešovicích (1991-1996). 1. prosince byl 1996 jmenován kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Víta a 3. prosince 1996 jmenován papežem Janem Pavlem II. jako titulární biskup marcelliánský a pomocný biskup pražský.

Jak to vidí vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.
Moderuje Zita Senková.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Václav Malý
Spustit audio