Biskup Malý: S Pavlem přichází šance ukázat, že politika není jen boj o moc, ale i úsilí o všeobecné dobro
Petr Pavel včera na společné schůzi sněmovny a Senátu na Pražském hradě složil do rukou předsedy horní komory parlamentu slib a započal tak své pětileté období ve funkci prezidenta. Jaké byly nejsilnější momenty slavnostní inaugurace? A jaký byl hlavní význam podvečerní bohoslužby ve svatovítské kapli? Biskup Václav Malý v audiozáznamu ještě zhodnotí 10 let pontifikátu papeže Františka.
„Inaugurace nového českého prezidenta proběhla důstojně. Osobně mě překvapilo, v jak dobré náladě přihlížející lidé byli. Celé to bylo provázeno velkým očekáváním, že se konečně změní styl, kterým prezident země vystupuje,“ hodnotí slavnostní akt světící biskup pražský Václav Malý.
Podle něj je to známka toho, že lidé nerezignovali. S vyjádřením Petra Pavla, že společnost není rozdělená, jen se více mluví o tom, co ji rozděluje, ale Malý spíše nesouhlasí. „Řekl bych, že společnost rozdělená je. Je nejistá, neklidná. Proto je podle mého názoru tak důležité apelovat na to, abychom spolu hovořili, i když máme různé názory. Všichni přece máme spoluzodpovědnost za to, co se děje, za budoucnost našeho státu. Naším úkolem by proto mělo být předat novým generacím stát, který je kultivovaný, stabilní a kde vládne solidarita mezi různými vrstvami.“
Kultivovanost místo hrubosti
V posledních letech jsme ale podle Malého byli svědky spíše opaku. „Chyběla tu slušnost. Když se mnou někdo nesouhlasí, nemusím přece reagovat hrubě. V posledních letech tu ale vládla hrubost a vulgarita. Proto je dobře, že pan prezident kladl důraz na kultivovanost.“
Čtěte také
Podstatným prvkem podle Malého byl i důraz na to, že ač je Česká republika malý stát, nemusíme trpět pocitem méněcennosti. „To, že bychom mohli podle Petra Pavla hrát významnější roli v evropském společenství, více se zapojit do mezinárodní politiky, je, myslím, veliké povzbuzení.“
V tomto kontextu však Malému trochu chyběl apel na obhajobu lidských práv ve světě. „Nejsme zodpovědní jenom za naši vlast, ale jsme spoluzodpovědní za situaci na celé naší planetě. Nemůžeme ze sebe dělat polobohy, ale můžeme si všímat toho, že je na mnohých bolavých místech naší planety potlačována lidská důstojnost. Upozorňovat na to podle mě patří k prezidentskému úřadu.“
Zapojení do občanských iniciativ ze strany nejvyšších představitelů je však podle Malého nulové. „Očekávám, že nový pan prezident bude rozvinutí občanské společnosti podporovat. Že bude vysvětlovat, co fungování a členství v Evropské unii znamená. A zároveň bude přirozeně zdůrazňovat morální dimenzi politiky, tedy to, že politika není jenom boj o moc, ale že je to úsilí o všeobecné dobro, což už prokázal svými cestami do různých regionů. Pravidelně by měl také vystupovat ve veřejnoprávních médiích a zdůrazňovat, že není žádný korunovaný král, ale že situaci s lidmi prožívá a že jim naslouchá.“
Prosba o požehnání
Součástí inaugurace Petra Pavla byl i podvečerní duchovní obřad ve Svatovítské katedrále, na němž byli přítomni zástupci nejenom křesťanských církví, ale i reprezentanti židovské náboženské obce. „Poselstvím tohoto setkání nebylo, že by křesťané chtěli nějak uchopit nového prezidenta. Byla to především prosba či přání o požehnání, aby se mu v úřadu vedlo dobře. Nezapomeňme, že katedrála je především symbolem české státnosti.“
Stejně jako i lebka svatého Václava. „Úctu k němu projevoval i Karel IV., největší panovník v našich dějinách. Takže je důležité, abychom měli smysl pro tuto symboliku. Hlavní význam bohoslužby tedy byl opravdu v tom, že Petr Pavel může navazovat na tuto duchovní tradici, na kulturu, která tu byla vytvářena po celá staletí, na naši národní tradici,“ uzavírá Václav Malý.
Související
-
Jan Kubáček: Pavel má potenciál. Mohl by rozbít vzájemnou slepotu a hluchotu mezi občany a politiky
Zvolený prezident Petr Pavel vstoupil do politiky razantně. V rámci své první zahraniční cesty vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově, aktivní je ale i doma.
-
Historik Stehlík: Prezidenta vnímáme panovnicky. Mohli bychom se vrátit k prezidentství
Otevřenější komunikace a civilní prezidentství. Tak vnímá novou prezidentskou éru na Pražském hradě historik a slovakista Michal Stehlík. Moderuje Zita Senková.
-
Historik Stehlík: Mentálně jsme pořád mezi Masarykem a Benešem. O pospolitosti ale nemůže být řeč
Od vzniku samostatného Československa uplynulo 104 let. Do jaké míry se současná společnost identifikuje se zrodem republiky? A jak sváteční den vnímají Slováci?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.