Bezruký Frantík. Černo-černá groteskní komedie o osudu muže, který nemohl obejmout svou milou

9. květen 2021

Příběh o silné vůli, boji s handicapem a snaze vydobýt si svoje místo na světě. Groteska na motivy skutečného životního příběhu Františka Filipa, jenž se narodil bez horních končetin. Uslyšíte  Jakuba Albrechta, Igora Orozoviče, Terezu Dočkalovou a další. Poslouchejte na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Píseň Igora Orozoviče "Holoubek" nazpívalo Dětské operní studio NDM Ostrava v aranži Zdeňka Dočekala, píseň "Frankie the armless" stejného autora nazpívala Lucie Brychtová a nahráli Zdeněk Dočekal (klavír), Filip Pastula (kontrabas) a Marcus Jurkovič (bicí)
Účinkují: Samuel Budiman, Jakub Albrecht, Igor Orozovič, Tereza Dočkalová, Adam Vacula, Alois Švehlík, Miroslav Hanuš, Radek Valenta, Ivana Wojtylová, Zdeněk Ratajský, Nataša Bednářová, Barbora Kubátová, Ladislav Hampl, Petr Jeništa, Antonín Kracík, Matěj Havelka, Nina Rudišová, Daniel Vano, Matěj Josef Trejtnar, Izabela Schenková, Tomáš Dianiška, Maria Leherová, Rosalie Malinská, Vendelín Urban, Jakub Kalián, Gabriella Farr, Jaroslav Blažek a Hynek Tajovský.
Napsal: Tomáš Dianiška, Igor Orozovič
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvuk: Jitka Špálová
Zvukový design: Ondřej Gášek
Hudba: Ivan Acher a Igor Orozovič
Premiéra: 9. 5. 2021
Produkce: Radka Tučková

Komedie Tomáše Dianišky a Igora Orozoviče se soustřeďuje na vypjaté chvíle Frantíkova života, který nezlomnou silou vůle dosáhne obdivuhodné životní samostatnosti. Příběh tělesně postiženého tvrdohlavého kluka, jenž vytrvale usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí, je inspirativní pro všechny bez ohledu na počet končetin.

František Filip se narodil se roku 1904 v Jamném nad Orlicí bez rukou. Nohama se však naučil dělat vše, co bylo třeba - oblékat se, pít, jíst a taky se prát se spolužáky. Později Bezruký Frantík nastoupil do nově založeného Jedličkova ústavu, jehož ředitelem byl František Bakule. Obětavý učitel vedl všechny děti k samostatnosti a razil heslo: „Chci, a proto umím.“

Krátce po začátku první světové války začali do Jedličkova ústavu přicházet zmrzačení vojáci. Handicapovaní od narození pak učili osudem zaskočené válečné mrzáky, jak bez končetin mohou žít a pracovat. Díky Bakulovi a jeho pěveckému sboru se František dostal i na turné po Spojených státech a setkal se s tehdejším americkým prezidentem nebo s Henrym Fordem. Následně se osamostatnil a začal podnikat. Titulní postavu Frantíka ztvární, stejně jako v Divadle pod Palmovkou, Jakub Albrecht, který byl za svou roli oceněn v roce 2019 Cenou divadelní kritiky v kategorii nejlepší mužský herecký výkon a nominován na Cenu Thálie.

Zatímco v divadelní verzi hrají pouze dospělí herci, do té rozhlasové se tvůrci rozhodli obsadit i členy Dismanova rozhlasového dětského souboru a další dětské herce. Malého Frantíka ztvárnil Samuel Budiman, jehož projev zaujme přirozenou hravostí, dravostí a dětskou drzostí. Komedie Tomáše Dianišky a Igora Orozoviče se soustřeďuje na vypjaté chvíle Frantíkova života, který nezlomnou silou vůle dosáhne obdivuhodné životní samostatnosti. Příběh tělesně postiženého tvrdohlavého kluka, jenž vytrvale usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí, je inspirativní pro všechny bez ohledu na počet končetin. Hru Bezruký Frantík napsali Tomáš Dianiška a Igor Orozovič původně pro Divadlo pod Palmovkou. Divadelní inscenace tam měla premiéru v září 2019.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio