Bezpečnostní analytik Smetana: Atomová bomba by vznikla i bez fyzika Roberta Oppenheimera
Rekordy návštěvnosti trhá americké životopisné drama Oppenheimer, které pojednává o životě amerického fyzika a o tragédii spojené s vynálezem atomové bomby. „Je to jeden z nejambicióznějších, nejdražších s nejvýraznějších vědeckých projektů v historii lidstva,“ komentuje vývoj atomové bomby bezpečnostní analytik Michal Smetana. Poslechněte si ze záznamu jeho komentář. Moderuje Zita Senková.
Do centra pozornosti se díky filmovému zpracování v posledních týdnech dostala postava amerického fyzika Roberta Oppenheimera, který se podílel na vývoji atomové bomby během druhé světové války.
Bezpečnostní analytik Michal Smetana projekt označuje za nejambicióznější, nejdražší a nejvýraznější v historii lidstva. Atomová bomba by podle něj vznikla i bez geniálního fyzika. „Základní fyzikální principy už byly objeveny dlouho předtím,“ komentuje výzkumný pracovník a pedagog na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Těsně před začátkem války bylo experimentálně dokázáno, že některé základní principy jako je štěpná fúze skutečně fungují v reálných podmínkách. O samotných principech vědělo tolik vědců, že bezesporu by k tomu došlo i bez Oppenheimera,“ dodává Michal Smetana.
Dynamické filmové scény
O životě geniálního fyzika a projektu vzniku atomové bomby pojednává životopisné drama s názvem Oppenheimer, které v současnosti láme rekordy návštěvnosti kin a přitahuje pozornost všech generací. „Měl jsem možnost číst knihu, podle které je film natočený. Občas má člověk při sledování filmu pocit, že se jedná o kondenzovanou verzi příběhu. Nejsilnější momenty jsou ve filmu poskládané jeden za druhým. Každá scéná má obrovskou dynamiku a až nenechá diváka vydechnout,“ říká Smetana v pořadu Jak to vidí...
Čtěte také
Knižní předloha s názvem Americký Prometheus autora Kai Birda získala Pulitzerovu cenu. „Rozhodně si nemůžeme stěžovat, že by se autor věrně nedržel předlohy. Možná je to nejvěrnější zpracování knihy, jaké jsem na filmovém plátně viděl,“ míní Smetana.
Podle něj se film o výjimečném vědci dá chápat ve třech rovinách. „Jedná se o velmi osobní příběh jednotlivce, který kombinuje vášeň pro vědu a zároveň vášeň pro mezinárodní dění. A dostane se do víru událostí, které má z velké části sám na svědomí,“ vysvětluje Smetana.
Bomba a mezinárodní vztahy
Za další významnou linku filmu Smetana považuje vztah vědy a politiky. „To je extrémně zajímavé téma,“ míní. „A třetí rovina, která by z pohledu mé profese měla být nejdůležitější, je samotná otázka jaderných zbraní a jaderného zbrojení. A toho, co tento moment znamenal pro vývoj mezinárodních vztahů po roce 1945.“
Fyzik Robert Oppenheimer byl potomek německých přistěhovalců, historická fakta dokazují, že byl obdivovaný i proklínaný. „Byl to rozhodně výborný fyzik, který měl podobně jako spousta dalších geniálních lidí mnoho povahových rysů, která přinášely jemu i okolí problémy,“ vysvětluje Smetana na Dvojce.
Příběh fyzika a okolnosti vývoje ničivé zbraně ilustruje i složité morální dilema. „Poté, co skončila druhá světová válka, existovaly různé pohledy na to, jak se má nadále pracovat s atomovou energií. Jak má vypadat vztah mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Mluvíme o období, kdy ve Spojených státech úlohu hlavního nepřítele velmi rychle po Japonsku a Německu převzal Sovětský svaz,“ říká Smetana.
Atmosféra podle něj nahrávala napjatým vztahům a pochybám o tom, kdo je ještě loajální. „A co některé návrhy, na kterých se Robert Oppenheimer podílel, mohou znamenat z pohledu loajality k vlastní zemi.“
Související
-
Analytik Smetana: Jaderné zbraně jsou globální problém. Ochota vzdát se jich je ale mizivá
Riziko použití jaderných zbraní je kvůli válce na Ukrajině nejvyšší od poloviny 80. let. Jakou cestu ušel výzkum jaderných zbraní? Podaří se zabránit jejich šíření?
-
Analytik Smetana: Rusko zastrašuje a ukazuje gesta. Jaderné zbraně v Bělorusku jsou politický krok
Rusko oznámilo, že chce rozmístit své jaderné zbraně v Bělorusku. Jak na jadernou rétoriku reaguje Západ a co takový krok signalizuje ruské straně? Moderuje Zita Senková.
-
Bezpečnostní expert: Běžní Rusové jsou proti jaderným zbraním. Riziko je ale nejvyšší od 80. let
Negativní postoj Rusů k použití jaderných zbraní vyplynul z výzkumu, jehož spoluautorem je bezpečnostní analytik Michal Smetana. V jakém stavu je ruský jaderný arzenál?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.