Bernard Shaw: Čokoládový hrdina

31. říjen 2020

Satira na idealistické představy o válečném hrdinství. Poslouchejte do soboty 7. listopadu 2020.

Účinkují: Petr Dohnal, Jindra Janoušková, Lucie Štěpánková, Milan Němec, Josef Pejchal, Petra Janečková, Alexandr Postler a Jiří Kalužný
Dramaturgie: Jana Paterová
Překlad: Ota Ornest
Hudba: Jan Maxián
Režie: Otakar Kosek
Natočeno: 2008

Nebyl by to břitký ironik Bernard Shaw, kdyby se nevysmál naivním představám o velkém hrdinství. Jeho komedie se odehrává během jednoho fiktivního válečného konfliktu, který pro všechny zúčastněné skončí poněkud překvapivým happyendem

Komedie Čokoládový hrdina patří mezi hry, které sám autor nazval utěšené. Možná proto, že téma hrdinství rozebírá spíš nevážně. Jako satiru na idealistické představy o válečném hrdinství. Pod břitkým humorem se však skrývá velmi racionální jádro. I když tu jde o fiktivní válečný konflikt, padlí vojáci jsou skuteční, protože právě oni se stávají obětí falešných ideálů.

Proti těmto naivním postojům s krutými důsledky proto postavil hlavní postavu hry, nájemného švýcarského důstojníka, který je romantickým realistou i pragmatickým obchodníkem. Jakého druhu je jeho hrdinství, se už dozvíte z inscenace, která vznikla v koprodukci s Východočeským divadlem Pardubice.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke staženCo poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz. nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio