Berlín je město, které má šťávu a kde to čile klokotá. Není to ale místo pro snoby

9. červenec 2015

Spolkový Berlín je pro dokumentaristu Petra Slintáka velmi příjemné místo, kde je na každém kroku uvolněná atmosféra. Navíc si dokázali poradit s menšinami, se kterými už léta žijí v symbióze.

„Většina města čile klokotá a velmi dobře se tam dýchá,“ říká nadšeně. Má prý velmi nezávislou a uvolněnou atmosféru. Je také místem, kde je mnoho nezávislých kulturních scén, několik vysokých škol a tím pádem i hodně mladých lidí. „Ale není to zrovna místo pro snoby,“ dodává.

Berlín má šťávu

To, co Berlínu dává šťávu, je kultura. Najdete tam mnoho nezávislých klubů, galerií, muzeí. „Ostatně, to bylo pro německou metropoli typické ještě ve 20. letech minulého století, tedy ještě než přišel Hitler,“ dodává.

Zdvojené instituce

Pozůstatkem po totalitním rozdělení Berlína jsou taky dvě zoologické zahrady nebo tři opery. „Je tak vidět, že se oba režimy chtěly nějak kulturně reprezentovat. Dnes je to ale i ekonomický problém. Hodně nahlas se tam teď hovoří o rušení některých zdvojených institucí.“

„Dvě v jenom“?

Pro oko dokumentaristy je rozdělení dnes už neviditelné. Tedy kromě zbytků Berlínské zdi, která má, na tento historický nesmyls stále upozorňovat. „Ale myslím si, že za těch víc než 20 let město dobře srostlo. Kde byl Východ a kde Západ tak už dnes opravdu nepoznáte. Taky se do východní části hodně investovalo.“

Čtěte také

Stavební boom

Právě po roce 1989, tedy po spojení obou částí, vznikly úplně nové městské čtvrti, byl tam opravdu velký stavební boom. „Nejviditelnější je to asi na Postupimském náměstí. Dnes je to takový malý Manhattan s vysokými moderními věžáky, je tam taky centrum, kde se pořádá filmový festival.“


Víte, že…
Berlín je tak jako Praha hlavní město a zároveň i spolková země Spolkové republiky Německo. Metropolí je od roku 1991 a od sjednocení Německa patří Berlín k největším městům v Evropě.

Architektonické skvosty

Pokud přijedete do Berlína vlakem, tak se můžete kochat sami. Příkladem nové berlínské architektury je totiž hlavní nádraží.

Berlin Hauptbahnhof vznikl na základě propojení několika menších, která ve městě dřív fungovala. „Kříží se tam tratě ze všech směrů. Třeba ta ze severu na jih je dokonce v podzemí, pod parkem a řekou. Je to opravdu zajímavá stavba a ukázka moderní architektury,“ říká dokumentarista.

Multikulturní Berlín

Hlavní německé město je multikulturní, a to už mnoho let. „Je tam skvěle vidět, jak menšiny stále udržují svou kulturu a komunity, ale zároveň se hrdě hlásí k německé národnosti.“

Najdete tam velkou tureckou menšinu, lidé, kteří odešli v 90. letech z Ruska, ti, kteří utekli před válkou na Balkáně a taky Libanonci. „Bydlí sice v uzavřených ghettech a dvakrát mezi Němce neprorůstají, ale zatím to je bezproblémové. Vládne tak opravdová otevřená a liberální atmosféra,“ dodává Petr Slinták.

Berlín, pohled na střechy domů

Jak se mu líbilo muzeum teroru? A jak komentuje vzhled německé budovy českého velvyslanectví? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , Miroslav Dittrich
Spustit audio