Benedikt XVI. pozdravil věřící v bavorském Řezně

12. září 2006

Papež Benedikt XVI. sloužil dnes dopoledne poslední velkou bohoslužbu během své současné návštěvy v Bavorsku, mši svatou na Islingerské pláni u Řezna. Na prostranství se sešlo asi 230 tisíc lidí, což je méně, než se očekávalo. Jedná se o další z vrcholů papežovy šestidenní cesty do Německa, která skončí ve čtvrtek.

Ve čtyři hodiny ráno vběhli na pláň první věřící, kteří se snažili zabrat co nejvýhodnější místa ve svých sektorech. V pouhých pěti stupních nad nulou museli pomocníci Maltézského kříže rozdávat podchlazeným lidem deky a horké nápoje.

I tady se opakoval scénář z Mnichova a Altöttingu, kdy papež ve svém papamobilu projížděl špalíry věřících, kteří ho bouřlivě vítali. Nezvykle vypadalo naopak asi 1500 autobusů parkujících na jindy živé dálnici A3.

"Kdo věří, není nikdy sám" - motto papežovy návštěvy zaznělo na Islingerské pláni tentokrát z úst samotného Benedikta XVI. Ten se ve svém dnešním kázání soustředil na "životu nebezpečná onemocnění náboženství a rozumu."

Kardinála Miloslava Vlka na papežových slovech nejvíc zaujal důraz kladený na blízkost Boha a jeho přítomnost v našem životě. "Toto je dobré si spojit a uvědomit si, že naše lidská činnost nemůže být jen činností sociální, ale musí mít i tento základ," myslí si kardinál.

Na řezenské mši svaté nechyběla ani jedna z největších současných osobností katolické církve, kardinál Tomáš Špidlík. "Když vycházel ze mše, tak mne viděl a zastavil se u mne. Já jsem mu řekl: Svatý otče obnovujeme staré tradice. Nejdříve jste tu přísně přivítali Rastislava, svatý Metoděj měl také problémy, ale nyní jsme už velkými přáteli," vzpomíná na setkání s papežem Špidlík.

V papežově odpoledním plánu je mimo jiné návštěva řezenské univerzity, kde sám do roku 1977 působil. V kostele svatého Ulricha by se poté měl setkat se zástupci ekumenického společenství křesťanských církví. Na půl sedmou je pak naplánována odpolední bohoslužba v řezenském dómu. Papež by se také chtěl sejít se svým bratrem Georgem Ratzingerem a přeje si navštívit hrob svých rodičů a sestry.

V Německu se mezitím rozhořela debata, jestli se 30 milionů eur, na něž se finance investované do papežovy návštěvy vyšplhají, nemělo využít účelněji.

V celém Bavorsku mají školáci díky nebo kvůli papežově návštěvě o den delší prázdniny. V samotném Řezně dokonce o dva. Tento vyučovací den si však budou muset nahradit v sobotu. Volno dala svým zaměstnancům taky řada podniků, včetně gigantů Siemens a BMW. Také v tomto případě si volno budou muset napracovat.

autoři: Jiří Hošek , mam
Spustit audio