Benátky. Gondoliér má předepsané i proužky na košili, nesmí být širší než tři centimetry

Místo plné močálů a bažin je dnes městem lásky. Právě 25. března slaví italské Benátky 1600. narozeniny. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. Napsala Blanka Malá.

Romantické město na vodě má 400 mostků, 150 kanálů a 118 ostrůvků. Své jméno Venezia získalo až ve 13. století. Zřejmě je odvozené od Venetů. To byl malý národ příbuzný s Etrusky, který našel útočiště v nehostinné bažině.

Gondoliéři ověšení zlatem nosili barevné kabátce

Venkovní sezení kaváren na náměstí sv. Marka a okolí je pravidelnou kulisou Benátek

Vodní kanály křižují gondoly, typické lodě, které k městu neodmyslitelně patří. Černé jsou až od 16. století. I samotní gondoliéři byli dřív oblečeni jinak než dnes. Nosili barevné kabátce, byli ověšeni zlatem. Dnes je jejich kostým striktně předepsaný. Ani proužky na košili nesmí být širší než tři centimetry. Výroba jedné gondoly trvá asi 500 hodin. Na dno se používá borovice, na boky třešeň.

K Benátkám patří i karneval a masky. Slaví se už od 11. století. Lidé se během něj oslovovali: pane masko nebo paní masko. Nosili dlouhý černý plášť a také třírohý klobouk. Karneval byl nejslavnější v polovině 18. století. V té době se ho účastnil i Casanova, který využíval převleků a četných oslav k dobývání a svádění žen.

Zítřejší Příběhy z kalendáře připomenou českého vynálezce, kterého máme spjatého s bouřkou. Díky němu se lidé přestali bát blesku.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související