Benátky. Gondoliér má předepsané i proužky na košili, nesmí být širší než tři centimetry

Místo plné močálů a bažin je dnes městem lásky. Právě 25. března slaví italské Benátky narozeniny. Romantické město na vodě má 400 mostků, 150 kanálů a 118 ostrůvků. Své jméno Venezia získalo až ve 13. století. Zřejmě je odvozené od Venetů. To byl malý národ příbuzný s Etrusky, který našel útočiště v nehostinné bažině.

Vodní kanály křižují gondoly, typické lodě, které k městu neodmyslitelně patří. Černé jsou až od 16. století. I samotní gondoliéři byli dřív oblečeni jinak než dnes. Nosili barevné kabátce, byli ověšeni zlatem. Dnes je jejich kostým striktně předepsaný. Ani proužky na košili nesmí být širší než tři centimetry. Výroba jedné gondoly trvá asi 500 hodin. Na dno se používá borovice, na boky třešeň.

Venkovní sezení kaváren na náměstí sv. Marka a okolí je pravidelnou kulisou Benátek

K Benátkám patří i karneval a masky. Slaví se už od 11. století. Lidé se během něj oslovovali: pane masko nebo paní masko. Nosili dlouhý černý plášť a také třírohý klobouk. Karneval byl nejslavnější v polovině 18. století. V té době se ho účastnil i Casanova, který využíval převleků a četných oslav k dobývání a svádění žen.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Blanka Malá
Spustit audio

Související