„Básník neumírá svým tělem, ale na nezájem čtenářů“

Slova v titulku jsem si vypůjčila od Miroslava Horníčka, říká Yvona Žertová. Jeho samého se ale netýkají.

Jeho hlas, tedy i slova a hlavně myšlenky, slýcháme z médií často, a to i přesto, že 15. února už uplyne devět let od chvíle, kdy jsme ho mohli naposledy potkat.

Osobnost M. Horníčka si společně s jeho přáteli chceme připomenout v rozhlasovém Toboganu v sobotu 11. února na Dvojce ČRo.

Účast nám přislíbil výtvarník Adolf Born (jestlipak posuzoval Horníčkovy koláže?), pozvali jsme také Zdeňka Tulise, autora knihy Hovory H z Paláce K, a zazpívat a zavzpomínat přijde i Jiří Suchý. Víte, že ho s Jiřím Šlitrem seznámil právě M. Horníček? Přijet by měli i další kamarádi: manželé Tomšů a komikův ošetřující lékař MUDr. Mareš.

Naštěstí nám pan Horníček nechal na tomto světě hodně knih a díky technice ho můžeme slyšet i vidět s Janem Werichem, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, v nezapomenutelném televizním seriálu Byli jednou dva písaři s Jiřím Sovákem nebo v představeních divadla Semafor. Rádi si ho vybavíme v křesle, se sklenkou vína po ruce v Hovorech H, ve slovním souboji s Vladimírem Svitáčkem. Ale vždycky je s jeho jménem spojen smích: reakce na dobrý a chytrý, pohotový humor.

Na závěr si půjčím ještě jeden Horníčkův citát: „Komično není v pitvoření, nýbrž v moudrosti. Komik tvoří z pevného názoru na život."