Arthur Conan Doyle. Světu dal Sherlocka Holmese, jako lodní lékař se vydal na lov tuleňů

Britský spisovatel, který zásadně formoval podobu detektivního žánru. Držitel šlechtického titulu. Lodní lékař na lodi vypravené na lov tuleňů. Jeden z klasiků žánru science-fiction. Válečný lékař z búrské války. To vše byl sir Arthur Conan Doyle, který se narodil 22. května 1859. Pojďte si spolu s námi připomenout muže mnoha zájmů i talentů.

Jeho literární tvorba zahrnuje kromě detektivek také díla historická a fantastická. Povídky, romány, dramata, poezii či literaturu faktu. Byl vášnivý sportovec, ať už šlo o fotbal, kriket, kulturistiku, box, automobilové závody či lyžování. Působil také jako válečný zpravodaj.

Zásadním způsobem se zasadil o nápravu nelidských podmínek panujících v Kongu. V závěru života byl zaníceným vyznavačem a propagátorem spiritismu. Dal světu Sherlocka Holmese i profesora Challengera.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Jakub Šafránek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.