Arthur Conan Doyle: Ohyzdný žebrák. Klasickou detektivku se Sherlockem Holmesem čte Jan Dvořák

Detektiv Sherlock Holmes s dr. Watsonem řeší případ záhadně zmizelého bohatého gentlemana Nevilla St. Clara. O pomoc slavného detektiva a jeho přítele prosí rozrušená manželka, která je přesvědčená, že svého ztraceného muže zahlédla v okně domu, který navštěvují kuřáci opia. Byl Nevill St. Clar zavražděn? Kočár se Sherlockem Holmesem a dr. Watsonem už uhání londýnským předměstím vstříc pátrání...

Čte: Jan Dvořák
Připravil: Dominik Mačas
Napsal: Arthur Conan Doyle
Překlad: Zora Wolfová
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: v roce 2017

Série dobrodružných příběhů Arthura Conana Doyla, ve kterých má hlavní roli fenomenální Sherlock Holmes, čítá neuvěřitelných 56 povídek a čtyři romány. Geniální detektiv, k jehož obrazu neodmyslitelně patří dýmka, lupa a kostkovaná čepice, stejně jako hra na housle a výjimečná schopnost dedukce, poutá pozornost čtenářů více než století. Jeho první publikovaný případ Studie v šarlatové začal vycházet jako román na pokračování už v roce 1887.

Povídka Ohyzdný žebrák, kterou jsme pro vás připravili do četby na pokračování na Dvojce, má v kánonu Sherlocka Holmese číslo osm. Doyle ji napsal v roce 1891 a patří do první sbírky povídek publikovaných pod názvem Dobrodružství Sherlocka Holmese.

Kupujte na Radioteka.cz

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...