Arnošt Lustig. Na co by jiní raději zapomněli, on napsal

Před deseti lety zemřel Arnošt Lustig. Muž, jehož neobvyklý osud by možná vydal na deset běžných lidských životů. Napsala Michaela Spáčilová.

Přesto, že už v mládí byl několikrát odsouzen k smrti a jeho židovský původ byl příčinou řady příkoří, dožil se osmdesáti čtyř let. A to ve stálé tvůrčí síle. O své zážitky z koncentračních táborů, na které by jiní raději zapomněli, se podělil ve světově uznávaném literárním díle.

Okupace ho zastihla na dovolené v Itálii

Hana Lustigová-Hnátová s bratrem Arnoštem

Než začal pracovat v Československém rozhlase, vystudoval novinařinu a odjel do Izraele, kde našel svou osudovou lásku Věru Weislitzovou. Během okupace v roce 1968 byl zrovna na dovolené v Caorle u Benátek. Jeho žena trvala na emigraci. On však v Izraeli stále myslel na Československo a dokonce se odmítal učit hebrejsky. Bál se, že za každé nově naučené slovo ztratí dvě česká.

Později se vydal s rodinou do USA a to s pověstnými deseti dolary v kapse. Na univerzitě ve Washingtonu hledali člověka, který píše knihy, podle nichž se točí filmy. Arnošt Lustig mezi sedmi sty uchazeči jako jediný uspěl. Jeho knihy Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou Dita Saxová nebo Krásné zelené oči získaly čtenáře a uznání nejen doma, ale i ve světě.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související