Antonio Vivaldi. Kostelní šero vyměnil za zářivé koncertní sály

28. červenec 2021

Vivaldi zemřel chudý jako žebrák a téměř 200 let o jeho monumentálním díle nikdo nevěděl. Napsal Tomáš Kaucký. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Místo nůžek vzal do rukou smyčec

Jeho otec byl holič a skvělý houslista. Antonio po něm zdědil nejen zrzavé vlasy, nýbrž i hudební nadání, takže místo nůžek bral do ruky spíše smyčec.

Čtěte také

Stal se knězem, ale kvůli zdravotním problémům záhy vyměnil kostelní šero za jasně ozářené koncertní sály. Cestoval po celé Evropě, skládal a hrál pro papeže, krále i císaře.

Na konci života o něj publikum ztratilo zájem, uškodil mu také kontroverzní vztah se ženou a kvůli neuváženému podnikání zkrachoval. Krátce poté zemřel a brzy se na něj zapomnělo.

Lidé znovu objevili Vivaldiho díky podvodu

Jeho jméno se znovu vynořilo až mnohem později. Nejprve čirou náhodou v souvislosti se zkoumáním odkazu Johanna Sebastiana Bacha, a poté na počátku 20. století díky slavnému houslistovi, který vlastní skladbu vydával za Vivaldiho.

Na podvod se posléze přišlo, nicméně zájem o skutečné dílo italského skladatele od té doby neutuchá. Navíc se čas od času podaří senzační nález jeho partitury, která byla považovaná za ztracenou, nebo o její existenci dosud nikdo nevěděl.

Další Příběhy z kalendáře patří kritikovi rakouského absolutismu, který byl vypovězen do Brixenu.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související