Antonio Vivaldi. Kostelní šero vyměnil za zářivé koncertní sály

28. červenec 2023

Vivaldi zemřel chudý jako žebrák a téměř 200 let o jeho monumentálním díle nikdo nevěděl. Jeho otec byl holič a skvělý houslista. Antonio po něm zdědil nejen zrzavé vlasy, nýbrž i hudební nadání, takže místo nůžek bral do ruky spíše smyčec. Stal se knězem, ale kvůli zdravotním problémům záhy vyměnil kostelní šero za jasně ozářené koncertní sály. Cestoval po celé Evropě, skládal a hrál pro papeže, krále i císaře.

Na konci života o něj publikum ztratilo zájem, uškodil mu také kontroverzní vztah se ženou a kvůli neuváženému podnikání zkrachoval. Krátce poté zemřel a brzy se na něj zapomnělo.

Čtěte také

Lidé znovu objevili Vivaldiho díky podvodu

Jeho jméno se znovu vynořilo až mnohem později. Nejprve čirou náhodou v souvislosti se zkoumáním odkazu Johanna Sebastiana Bacha, a poté na počátku 20. století díky slavnému houslistovi, který vlastní skladbu vydával za Vivaldiho.

Na podvod se posléze přišlo, nicméně zájem o skutečné dílo italského skladatele od té doby neutuchá. Navíc se čas od času podaří senzační nález jeho partitury, která byla považovaná za ztracenou, nebo o její existenci dosud nikdo nevěděl.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Tomáš Kaucký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.