Antonín Dvořák. První český skladatel, který opravdu dobyl svět

Kdyby děti vždy dělaly to, co si přejí jejich rodiče, svět by nejspíš nikdy neměl své nejlepší vědce a umělce. Nejinak tomu bylo v případě nejznámějšího českého hudebního skladatele. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Jeho otec očekával, že se stejně jako generace jeho předků stane řezníkem nebo hostinským. V malém Antonínu Dvořákovi však jeho učitel včas rozpoznal mimořádný talent a místo do řeznictví putoval na pražskou varhanickou školu.

Nejšťastnější byl na zápraží své chalupy

Strávil mnoho let jako violista v Prozatímním divadle, aby se stal uznávaným autorem. Natolik, že si vydobyl uznání i u publika v Anglii a Spojených státech. Málokterý autor na světě totiž dokázal s takovou suverenitou zobrazit lidské štěstí.

A přestože díky své práci mnoho cestoval, byl nejšťastnějším, když mohl sedět na zápraží své chalupy, krmit holuby a neustále v duchu komponovat.

Další Příběhy z kalendáře představí herce, který je králem romantických rolí.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související