Antonín Dvořák. První český skladatel, který opravdu dobyl svět
Kdyby děti vždy dělaly to, co si přejí jejich rodiče, svět by nejspíš nikdy neměl své nejlepší vědce a umělce. Nejinak tomu bylo v případě nejznámějšího českého hudebního skladatele, který se narodil 8. září 1841. Jeho otec očekával, že se stejně jako generace jeho předků stane řezníkem nebo hostinským. V malém Antonínu Dvořákovi však jeho učitel včas rozpoznal mimořádný talent a místo do řeznictví putoval na pražskou varhanickou školu.
Strávil mnoho let jako violista v Prozatímním divadle, aby se stal uznávaným autorem. Natolik, že si vydobyl uznání i u publika v Anglii a Spojených státech. Málokterý autor na světě totiž dokázal s takovou suverenitou zobrazit lidské štěstí.
A přestože díky své práci mnoho cestoval, byl nejšťastnějším, když mohl sedět na zápraží své chalupy, krmit holuby a neustále v duchu komponovat.
Související
-
Sebevědomá a marnivá manželka hraběte a Dvořákova múza. Osudové ženy: Josefina Kounicová
Úspěšná divadelní herečka hrála profesionálně už od 15 let. Antonína Dvořáka odmítla ještě v době, kdy nebyl slavný. Jako syn řezníka pro ni nebyl to pravé.
-
991. schůzka: Marnotratník Dvořák
Po takové štrapáci naší historií jsme stanuli na pár dílů v blízkosti hudebního génia nikoli jen českého, nikoli jen evropského, nýbrž světového, Antonína Dvořáka.
-
1010. schůzka: Devátá. Ale jinak zcela jistě první
Devátá v pořadí byla Symfonie e moll Antonína Dvořáka. Jinak zcela první je v pořadí českých symfonií a čelné místo obsazuje i v žebříčcích evropských a světových.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.