Antilopa je vlastně taková africká kráva. A žirafu si můžete splést s kanibalem
Pozorovat sudokopytníky přímo v Africe se podaří málokomu. Manželé Jůnkovi na to měli tři měsíce. Na vlastní oči tak viděli některé překvapivé jevy.
V České republice je spousta zoologických zahrad. Chodí tam nejen veřejnost, ale také vědci. Studovat zvířata. Jenomže chování zvířat v zajetí a ve volné přírodě se velmi liší.
Pavla Jůnková Vymyslická a Tomáš Jůnek z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity studují antilopy a žirafy. Vydali se proto za nimi do Jihoafrické republiky.
Africká kráva – antilopa losí
Národní park Golden Gate Highlands je slavný pro spektakulární scenérie hor pokrytých zlatavou travou. Je ale také místem, kde se ve velkých stádech pasou antilopy losí.
Jednu z největších antilop světa zde návštěvníci mohou spatřit téměř se 100% jistotou. Většinou ale na vzdálenost několika stovek metrů. Někdy i víc než kilometr.
„Právě to ztěžovalo naši práci. Na kilometr ještě rozeznáte samce od samice, pohlaví mláďat ne. Za tři týdny každodenního pozorování se k nám antilopy přiblížily nejtěsněji na 250 metrů,“ říká Pavla Jůnková Vymyslická.
Nejživější antilopy
Impaly jsou bezkonkurenčně nejpočetnějším druhem kopytníka v Krugerově národním parku. Jsou to čilá a aktivní zvířata. Z lidí v autech si nic nedělají a beze strachu se pasou těsně vedle vás.
Nejživější jsou mláďata. Velkou rychlostí se navzájem honí, trkají do sebe a pobaví nejen zoology.
Paradox: vysoké žirafy se nejlépe schovávají
Třetím kopytníkem, který manžele Jůnkovi zavedl do Jihoafrické republiky, byla žirafa. V národním parku Kruger jich hodně.
Ale najít je není jednoduché. A udržet je v dohledu po potřebnou dobu pozorovaní téměř nemožné. Pořád se totiž posouvají za potravou.
„Nejlepší podmínky pro náš výzkum se nakonec ukázaly být v okolí kempu Satara, kde bylo možné strávit s jedním stádem až čtyři hodiny,“ dodávají zoologové.
Žirafa olizující ostatky jiné žirafy
Českou expedici zajímalo především sociálních chování zvířat a v tomto směru nasbírali mnoho informací. V současnou dobu probíhá zpracování dat.
Pavla Jůnková Vymyslická je s expedicí spokojena: „Tři měsíce v národních parcích Jihoafrické republiky nám umožnily vidět i mnoho ohrožených druhů, jako je nosorožec dvourohý nebo pes hyenový. A mnoho zajímavostí jako například osteofágii u žiraf, tedy olizování kostí uhynulých zvířat zřejmě za účelem doplnění minerálů.“
Záznam pořadu najdete v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.