Antibiotika se stále nasazují i tam, kde to není vhodné. V USA si je koupíte vedle chleba, říká mikrobioložka Stanislava Králová

3. červen 2022

„Kdyby nebylo možné z důvodu rezistence použít k léčbě bakteriálních infekcí žádná antibiotika, byl by to velký problém pro zdraví“ varuje mladá vědkyně. „Když jdete k zubaři a ten vám vytrhne zub, většina z nich automaticky předepisuje antibiotika.“ Jak náročný je výzkum na Antarktidě? Co by doporučila matkám, které jdou s dětmi k lékaři na vyšetření? Celý rozhovor s Terezou Kostkovou si můžete poslechnout ze záznamu. 

Bez antibiotik by porod, popáleniny a další zranění mohly být pro člověka fatální. „Byl by to problém. Věci, které dnes vnímáme jako běžně léčitelné, by se staly vážným průšvihem,“ popisuje mikrobioložka Stanislava Králová.

Každá mince má ale dvě strany. „Nasazování antibiotik tam, kde nejsou vhodná, bohužel ještě neskončilo. A třeba v USA si antibiotika koupíte v obchodě vedle chleba,“ upozorňuje Stanislava Králová.

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová