Antibiotika se stále nasazují i tam, kde to není vhodné. V USA si je koupíte vedle chleba, říká mikrobioložka Stanislava Králová
„Kdyby nebylo možné z důvodu rezistence použít k léčbě bakteriálních infekcí žádná antibiotika, byl by to velký problém pro zdraví“ varuje mladá vědkyně. „Když jdete k zubaři a ten vám vytrhne zub, většina z nich automaticky předepisuje antibiotika.“ Jak náročný je výzkum na Antarktidě? Co by doporučila matkám, které jdou s dětmi k lékaři na vyšetření? Celý rozhovor s Terezou Kostkovou si můžete poslechnout ze záznamu.
Bez antibiotik by porod, popáleniny a další zranění mohly být pro člověka fatální. „Byl by to problém. Věci, které dnes vnímáme jako běžně léčitelné, by se staly vážným průšvihem,“ popisuje mikrobioložka Stanislava Králová.
Každá mince má ale dvě strany. „Nasazování antibiotik tam, kde nejsou vhodná, bohužel ještě neskončilo. A třeba v USA si antibiotika koupíte v obchodě vedle chleba,“ upozorňuje Stanislava Králová.
Související
-
Mikrobiolog: Antibiotika selhávají. Zachrání nás karbapenemy, „zdravá“ špína nebo léčba infekcí?
Čím dál víc lidí trpí rezistencí na antibiotika. Jak k tomu může dojít? Jak to souvisí s alergiemi a se superčistým prostředím, ve kterém žijeme?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.