Angíny, rýma, záněty. Jak se vyhnout nemocem v létě? Vadí klimatizace i přehnaná péče o uši

9. červen 2023

Proč nás v zimě více trápí chřipky a v létě angíny? „Nikdo neví, proč tomu tak je. K letním onemocněním ale zcela jistě přispívá střídání teplot, vyvolané třeba klimatizací,“ říká primářka ORL. Jak se letním angínám bránit? A na jaké další zdravotní obtíže spojené s létem si dát pozor?

Názorů na to, proč nás v létě trápí spíše angíny, je mnoho. „Nejvíce asi vadí to, že se lidé zpotí a následně rychle ochladí. V důsledku toho dochází k vazomotorické reakci, otoku dýchacích cest, kdy jsou cévy více propustné pro různé viry a bakterie,“ vysvětluje lékařka Jitka Vydrová.

Čtěte také

Se střídáním tepla a zimy ale často souvisí i záněty nosohltanu, které vždycky stojí na počátku všech infekcí horních a dolních cest dýchacích.

„Klimatizace je v létě příjemná. Ale když je venku 30 °C, a my si v autě nastavíme klimatizaci na 18 °C, tak na to samozřejmě náš organismus velmi často zareaguje rýmou.“

Když bolí v krku

Z rýmy pak začne pobolívat v krku. „V krku bolí ale právě proto, že do něj z nosohltanu stéká hlen. Proto jsou mnohem účinnější než kloktadla léky aplikovatelné cestou nosu, třeba antibiotické kapky.“

Zatímco běžná letní nachlazení většinou člověk takzvaně přechodí, neléčená angína může být problém. Když se pořádně nepřeléčí, může dojít ke komplikacím. Jednou z nich je třeba hnisavý absces mandle. „Překvapuje mě, kolik takových případů kolegové z nemocnic nyní hlásí, a to jsme ještě žádná velká vedra neměli. Toto je tedy třeba řešit včas.“

Uši – místo vlhké zapářky

K mimořádně bolestivým letním onemocněním patří nejrůznější záněty uší. S koupáním souvisí třeba zánět zevního zvukovodu. „Jde o zánět kožního obalu. A protože zánětlivá reakce nemá kam uhnout, protože pod kůží už je rovnou obal chrupavky, jde o velmi bolestivou věc. K tomu, aby zánět vznikl, stačí drobné poranění na kůži a koupání v ne úplně čisté vodě,“ uvádí specialistka.

Nepříjemné je i svědění uší. V tomto případě se většinou jedná o ekzém, často vystupňovaný plísňovou infekcí. „Je tedy třeba aplikovat léky proti mykotické infekci a hlavně se vyvarovat přehnanému čištění uší. Hnědý sekret, který se v uchu tvoří, má totiž svůj význam. Pomáhá v uchu vytvářet správné PH, čímž zamezuje tvorbě plísní. Šťourat v uších vatovými tyčinkami je tedy naprosto nevhodné.“

Spustit audio

Související