Anežka Přemyslovna. Mohla být ženou anglického krále i císaře, rozhodla se pomáhat

Anežka Přemyslovna se narodila před osmi sty deseti lety do zlaté kolébky. Přemysl Otakar I. viděl v potomcích nástroje k uskutečňování svých ambiciózních plánů.

U nejmladší dcery se král přepočítal. Tak dlouho vodil Anežku na sňatkový trh, až vyspěla v silnou osobnost. Její první snoubenec zemřel. Neprovdala se ani za anglického krále, ani za císařova syna, ani za císaře. Zahořela pro ideál křesťanské lásky po vzoru Františka z Assisi.

Všechen majetek věnovala špitálu

Anežka Přemyslovna

Král Václav I. sestře nic neodepřel a na břehu Vltavy brzy vyrostl gotický komplex Anežčina kláštera. Po roce 1230 otevírá v Praze u novoměstských hradeb špitál, kterému věnuje majetek. Když potřebovala prosadit nějakou dobrou věc, využívala statutu sestry českého krále. Dlouho se pohybovala ve vysokých kruzích a byla dobrá diplomatka.

V jednom vidění měla dokonce vytušit i královu smrt v bitvě na Moravském poli. Za sepsání zázraků, které vykonala, vděčíme Elišce Přemyslovně, která na svoji prapratetu nedala dopustit. 12. listopadu 1989 prohlásí papež v katedrále svatého Pavla Anežku za svatou.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...