Anežka Přemyslovna. Mohla být ženou anglického krále i císaře, rozhodla se pomáhat

Anežka Přemyslovna se narodila před osmi sty deseti lety do zlaté kolébky. Přemysl Otakar I. viděl v potomcích nástroje k uskutečňování svých ambiciózních plánů.

U nejmladší dcery se král přepočítal. Tak dlouho vodil Anežku na sňatkový trh, až vyspěla v silnou osobnost. Její první snoubenec zemřel. Neprovdala se ani za anglického krále, ani za císařova syna, ani za císaře. Zahořela pro ideál křesťanské lásky po vzoru Františka z Assisi.

Všechen majetek věnovala špitálu

Anežka Přemyslovna

Král Václav I. sestře nic neodepřel a na břehu Vltavy brzy vyrostl gotický komplex Anežčina kláštera. Po roce 1230 otevírá v Praze u novoměstských hradeb špitál, kterému věnuje majetek. Když potřebovala prosadit nějakou dobrou věc, využívala statutu sestry českého krále. Dlouho se pohybovala ve vysokých kruzích a byla dobrá diplomatka.

V jednom vidění měla dokonce vytušit i královu smrt v bitvě na Moravském poli. Za sepsání zázraků, které vykonala, vděčíme Elišce Přemyslovně, která na svoji prapratetu nedala dopustit. 12. listopadu 1989 prohlásí papež v katedrále svatého Pavla Anežku za svatou.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.