Andy Warhol. Jeho nejslavnější obrazy vznikly technikou používanou v reklamní branži
Andy Warhol se narodil 6. srpna 1928. Umělec, považovaný za zakladatele pop artu a postmoderny, byl synem přistěhovalců rusínského původu, kteří pocházeli z východoslovenské vesničky Miková. Warhol vystudoval výtvarnou akademii v Pittsburghu a po přesunu do New Yorku začínal jako designér v reklamě a marketingu. V roce 1962 si založil vlastní studio The Factory. Jeho díla provokovala svou jednoduchostí, záměrnou povrchností a masovostí.
Pro své nejslavnější obrazy, jako například Marilyn Diptych nebo Plechovky od polévky využil techniku sítotisku, používanou před tím v reklamní branži. Jeho tvorba sahala od výtvarného umění, přes film až k hudbě. V roce 1968 Andy Warhol přežil pokus o atentát, zemřel o necelých 20 let později, v únoru 1987, po banální operaci žlučníku.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Jak jeho život ovlivnil Andy Warhol? Zamýšlí se fotograf Rudo Prekop
Proč jeho děda skončil zavřený v dolech na Doněcku? A jak se mu podařilo utéci ze spárů košické StB na pražskou FAMU?
-
František Kupka. Světově uznávaným umělcem se stal až po své smrti
Malíř František Kupka zemřel na předměstí Paříže 24. června 1957. Když roku 1912 vystavil abstraktní obrazy, dočkal se nepochopení. Od další tvorby ho to však neodradilo.
-
Vojtěch Preissig. Světově proslulý průkopník české grafiky, na něhož se málem zapomnělo
Ve vesnici Světec nedaleko Teplic se 31. července 1873 narodil Vojtěch Preissig, průkopník české grafiky. Během první světové války se zapojil do protirakouského odboje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.