Andor Šándor: Za špionážními aktivitami u nás je kromě jiného Rusko
Běžnou špionáž, sbírání informací, podle bezpečnostního poradce provádějí všichni. Co je ale problém, je ovlivňování veřejného mínění. Jako třeba v případě radaru v Brdech.
„Za špionážními aktivitami u nás je kromě jiného Rusko. Protože Rusko má ve svých strategických dokumentech napsáno, že NATO je jeho hlavní nepřítel. A pokud je jeho hlavní nepřítel, pak dělá všechno proto, aby ho destabilizovalo, rozmělnilo,“ souhlasí s ředitelem BIS Michalem Koudelkou bezpečnostní poradce Andor Šándor.
Hlavními hrozbami pro českou republiku jsou terorismus a zpravodajské aktivity namířené proti naší zemi, Evropské unii a NATO.
Michal Koudelka, ředitel BIS, na konferenci Bezpečné Česko v bezpečné Evropě
Odkud podle Šándora nejčastěji směřují hrozby? „Pokud normálně sbíráte informace, co se v té zemi děje, a nejdete příliš za rámec porušování zákonů, tak je to akceptovatelné, neboť to dělají všichni,“ uvažuje generál v záloze v pořadu Jak to vidí...
Ovlivnit veřejné mínění
„Pokud se ale snažíte získávat utajované informace, krást know-how, technologie, provádíte průmyslovou špionáž nebo se snažíte ovlivňovat rozhodovací procesy prostřednictvím nálad obyvatel, pak to jde na samou podstatu demokracie. A to je problém.“ Vidět to prý bylo například u radaru v Brdech.
„Nejdřív byl politiky podporován, a když Jiří Paroubek, tehdejší předseda ČSSD a tuším i předseda vlády, viděl, že veřejné mínění je proti, tak to zařízl. (Formální vyjednávání o radaru začala vláda Miroslava Topolánka v roce 2007 a definitivně ukončila úřednická vláda Jana Fischera na jaře 2009 – pozn. red.) To je to, že politici jsou vedeni náladami obyvatel, nikoli skutečnými potřebami země.“
Další témata rozhovoru: hlavními hrozbami pro českou republiku jsou terorismus a zpravodajské aktivity namířené proti naší zemi, EU a NATO; zpravodajské aktivity soukromých bezpečnostních agentur; Írán přestal plnit některé části jaderné dohody; britský poslanec Robinson spolupracoval s StB; aféra a předčasné volby v Rakousku.
Související
-
Andor Šándor: Čučkaři? Tajné služby pomáhají vládám vládnout
Proč prezident Miloš Zeman bagatelizuje výroční zprávu BIS?
-
Andor Šándor: Kauza Skripal je plná záhad. Chtěl bych ale vidět aspoň jeden pořádný důkaz
Dceru bývalého dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala Juliji včera propustili z nemocnice. Přitom jsme se na začátku března dozvídali, že otrava armádním jedem n...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?