Andor Šándor: Za špionážními aktivitami u nás je kromě jiného Rusko

21. květen 2019

Běžnou špionáž, sbírání informací, podle bezpečnostního poradce provádějí všichni. Co je ale problém, je ovlivňování veřejného mínění. Jako třeba v případě radaru v Brdech.

„Za špionážními aktivitami u nás je kromě jiného Rusko. Protože Rusko má ve svých strategických dokumentech napsáno, že NATO je jeho hlavní nepřítel. A pokud je jeho hlavní nepřítel, pak dělá všechno proto, aby ho destabilizovalo, rozmělnilo,“ souhlasí s ředitelem BIS Michalem Koudelkou bezpečnostní poradce Andor Šándor.

Hlavními hrozbami pro českou republiku jsou terorismus a zpravodajské aktivity namířené proti naší zemi, Evropské unii a NATO.
Michal Koudelka, ředitel BIS, na konferenci Bezpečné Česko v bezpečné Evropě

Odkud podle Šándora nejčastěji směřují hrozby? „Pokud normálně sbíráte informace, co se v té zemi děje, a nejdete příliš za rámec porušování zákonů, tak je to akceptovatelné, neboť to dělají všichni,“ uvažuje generál v záloze v pořadu Jak to vidí...

Ovlivnit veřejné mínění

„Pokud se ale snažíte získávat utajované informace, krást know-how, technologie, provádíte průmyslovou špionáž nebo se snažíte ovlivňovat rozhodovací procesy prostřednictvím nálad obyvatel, pak to jde na samou podstatu demokracie. A to je problém.“ Vidět to prý bylo například u radaru v Brdech.

„Nejdřív byl politiky podporován, a když Jiří Paroubek, tehdejší předseda ČSSD a tuším i předseda vlády, viděl, že veřejné mínění je proti, tak to zařízl. (Formální vyjednávání o radaru začala vláda Miroslava Topolánka v roce 2007 a definitivně ukončila úřednická vláda Jana Fischera na jaře 2009 – pozn. red.) To je to, že politici jsou vedeni náladami obyvatel, nikoli skutečnými potřebami země.“

Další témata rozhovoru: hlavními hrozbami pro českou republiku jsou terorismus a zpravodajské aktivity namířené proti naší zemi, EU a NATO; zpravodajské aktivity soukromých bezpečnostních agentur; Írán přestal plnit některé části jaderné dohody; britský poslanec Robinson spolupracoval s StB; aféra a předčasné volby v Rakousku.

autoři: Vladimír Kroc , Andor Šándor , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.