Andor Šándor: Putin není žádný Lukašenkův kamarád. Jde mu o Bělorusko jako takové

25. srpen 2020

I dva týdny po prezidentských volbách v Bělorusku lidé stále demonstrují. Soudržnosti občanů si všímají i západní média. Kdo déle vydrží? Zastraší lid armáda?

Zajímavé na protestech v Bělorusku je, že nejsou protiruské ani proevropské. Lidé nevolají po připojení k Evropské unii. Jako zásadní rozdíl mezi Ukrajinou a Běloruskem to vidí i host Jak to vidí... bezpečnostní analytik Andor Šándor.

„Navíc v Bělorusku nejsou žádné fašizující síly, které by útočily proti Rusku jako takovému. Proto si nemyslím, že by chtěl Putin poslat do Běloruska armádu. Nic takového se nestane.“

Kamarádi z rozumu

O vztahu ruského a běloruského prezidenta se pod vlivem událostí spekuluje hodně. Podle Andora Šándora je ale nepojí žádné srdečné kamarádství. „Putinovi nejde o Lukašenka. Jde mu o Bělorusko.“

Čtěte také

„Lukašenko to bezesporu přehnal. Byť říkáme, že volby byly zmanipulované, já jsem přesvědčen, že by stejně vyhrál, i kdyby nic nepodnikal. Podstatné je, že mlácení lidí za projevení odlišného projevu prostě nepatří do 21. století.“

Běloruský prezident dává podle mnohých dost jasně najevo, že se vzdát nechce. „Vystoupení Lukašenka v neprůstřelné vestě s kalašnikovem v ruce byl dost velký signál, že neodstoupí.“

Na druhé straně stojí otázka, kolik vlastně příznivců opozice má. „Minsk je samozřejmě důležitá část Běloruska, ale není to celé Bělorusko. Prostě nevíme, jak veliký ve skutečnosti je celoběloruský odpor proti Lukašenkovi,“ říká analytik.

Strašák Lukašenko

Logo

Posledním Lukašenkovým tahem bylo, že vytáhl armádu ze svých posádek. Část Bělorusů totiž určitě bude vnímavá k hrozbám, že NATO chce na Bělorusko zaútočit. Což je samozřejmě pitomost.

Armádu ale tímto krokem odstranil z vlivu veřejného dění a zároveň ukázal, že je schopen ji kdykoli a k čemukoli použít. Signál k opozici je jasný. Myslím si, že to opozici zastraší,“ je přesvědčen host Dvojky.

Občanskou válku v Bělorusku si nepřeje nikdo. Evropská unie by tedy podle Andora Šándora měla Bělorusko co nejvíce podporovat v uspořádání nezávislých voleb s podporou nezávislých pozorovatelů.

„Otázkou teď je, kdo je schopen vydržet déle. Obávám se, že pro tuto chvíli to bude asi Lukašenko. Pokud síla zůstane na jeho straně, bude to on, kdo bude tahat za delší konec provazu.“

„Celkem evidentní je, že se Bělorusko bude více a více přimykat k Rusku. Putin Lukašenkovi pomůže, a tím si udrží Bělorusko ve svém předpolí, tak jak to Rusko vždycky chtělo a potřebovalo,“ uzavírá analytik.

Další témata rozhovoru: otrava ruského opozičníka Alexeje Navalného; 75 let od svržení atomové bomby na Hirošimu; spolupráce SAE s Izraelem; žaloba na korunního prince Saúdské Arábie.

autoři: Zita Senková , Andor Šándor , opa
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.