Andor Šándor: Putin není žádný Lukašenkův kamarád. Jde mu o Bělorusko jako takové
I dva týdny po prezidentských volbách v Bělorusku lidé stále demonstrují. Soudržnosti občanů si všímají i západní média. Kdo déle vydrží? Zastraší lid armáda?
Zajímavé na protestech v Bělorusku je, že nejsou protiruské ani proevropské. Lidé nevolají po připojení k Evropské unii. Jako zásadní rozdíl mezi Ukrajinou a Běloruskem to vidí i host Jak to vidí... bezpečnostní analytik Andor Šándor.
„Navíc v Bělorusku nejsou žádné fašizující síly, které by útočily proti Rusku jako takovému. Proto si nemyslím, že by chtěl Putin poslat do Běloruska armádu. Nic takového se nestane.“
Kamarádi z rozumu
O vztahu ruského a běloruského prezidenta se pod vlivem událostí spekuluje hodně. Podle Andora Šándora je ale nepojí žádné srdečné kamarádství. „Putinovi nejde o Lukašenka. Jde mu o Bělorusko.“
Čtěte také
Na druhé straně stojí otázka, kolik vlastně příznivců opozice má. „Minsk je samozřejmě důležitá část Běloruska, ale není to celé Bělorusko. Prostě nevíme, jak veliký ve skutečnosti je celoběloruský odpor proti Lukašenkovi,“ říká analytik.
Strašák Lukašenko
Posledním Lukašenkovým tahem bylo, že „vytáhl armádu ze svých posádek. Část Bělorusů totiž určitě bude vnímavá k hrozbám, že NATO chce na Bělorusko zaútočit. Což je samozřejmě pitomost“.
„Armádu ale tímto krokem odstranil z vlivu veřejného dění a zároveň ukázal, že je schopen ji kdykoli a k čemukoli použít. Signál k opozici je jasný. Myslím si, že to opozici zastraší,“ je přesvědčen host Dvojky.
Občanskou válku v Bělorusku si nepřeje nikdo. Evropská unie by tedy podle Andora Šándora měla Bělorusko co nejvíce podporovat v uspořádání nezávislých voleb s podporou nezávislých pozorovatelů.
„Otázkou teď je, kdo je schopen vydržet déle. Obávám se, že pro tuto chvíli to bude asi Lukašenko. Pokud síla zůstane na jeho straně, bude to on, kdo bude tahat za delší konec provazu.“
„Celkem evidentní je, že se Bělorusko bude více a více přimykat k Rusku. Putin Lukašenkovi pomůže, a tím si udrží Bělorusko ve svém předpolí, tak jak to Rusko vždycky chtělo a potřebovalo,“ uzavírá analytik.
Další témata rozhovoru: otrava ruského opozičníka Alexeje Navalného; 75 let od svržení atomové bomby na Hirošimu; spolupráce SAE s Izraelem; žaloba na korunního prince Saúdské Arábie.
Související
-
Vladimíra Dvořáková: Na prezidentku v Bělorusku kandidovala 37letá učitelka s mužem ve vězení
Bělorusko čeká na výsledky prezidentských voleb. „Je to velmi zajímavý případ přechodu od sovětského typu komunismu k autoritarismu,“ komentuje první výsledky politoložka.
-
Běloruský režim je víc autoritativn, než je v Evropě zvykem. Ale ne totalitní, mysí si Vít Štěpánek
Podle publicisty dostává obraz totalitní země úplně jiné kontury, když tam zrovna jste. Bělorusku chybí jen cestovatelé. A Bělorusům zas jen cestování.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.