Andor Šándor: Jediná stoprocentní ochrana proti kyberútokům je nebýt na síti
Čelit kybernetické špionáži se strategickým institucím příliš nedaří. Počet kybernetických útoků všude ve světě stoupá. Chyba je hlavně v nedostatku odborníků a informovanosti v otázce zabezpečení dat.
Kybernetické špionáži loni čelila strategická instituce české státní správy, za kterou patrně stálo Rusko. Ve výroční zprávě za rok 2019 na to upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Která instituce byla napadena, ale neupřesnil.
Hraje se o čas
Podle bezpečnostního poradce je při kybernetickém útoku nejdůležitější, aby byl odhalen včas. „Pamatuji případ, kdy Skotská národní obchodní banka byla předmětem kybernetického útoku šest týdnů. Za tu dobu přišla o dvě miliardy liber.“
Nedostatek odborníků
Kybernetických útoků meziročně přibylo. Institucím chybějí peníze i odborníci na digitální bezpečnost. Nejhůře je na tom sektor zdravotnictví.
Jediná ochrana je nebýt na síti
Andor Šándor vidí problém hlavně v tom, že si lidé příliš zvykli být na internetu. Sám ještě pamatuje dobu, kdy byl v instituci pouze jeden počítač připojený k síti a vnitřní síť byla samostatná.
„Dnes je spousta počítačů ve strategických institucích zcela zbytečně připojena k síti. Měli bychom udělat přehled toho, kdo všechno na síti je. Druhá věc je, že slabý článek je vždy v koncovém uživateli. Ochrana počítačů a mobilních telefonů obyčejného uživatele je zpravidla tristní. Nekázeň lidí v tomto směru je obrovská.“
Další témata rozhovoru: turecká špionáž v Rakousku; nový výsadkový pluk v Chrudimi; kdo měl důvod otrávit Alexeje Navalného?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.