Anděl smrti - 19. června

V době, kdy celá naše země, včetně mnoha dalších států, prožívala euforii nad tím, že ke hvězdám vzlétl první kosmonaut – byl to, jak všichni vědí, Jurij Alexejevič Gagarin – v jedné z cel ve věznici Na Pankráci se chystala na smrt teprve 25 letá žena.

Jmenovala se Marie Fikáčková a patří ji smutný primát: Je nejmasovější vražedkyní v dějinách tohoto státu.
Proč vlastně zabíjela? Jaký měla motiv? Byla chladnokrevná nebo jen psychicky nemocná? A proč byl její případ po celá desetiletí před veřejností utajen?
Stanislavu Motlovi se podařilo objevit celý obsáhlý spis Marie Fikáčkové a pokusil se, s pomocí posledních pamětníků, najít na některé z výše uvedených otázek odpovědi.
Uslyšíme je v pořadu Stopy, fakta, tajemství..., a to v premiéře od 10:30 hodiny.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.