Analytik Pavel Havlíček: Češi se 17. listopadu umí semknout, ale jsou tu i snahy o přepsání dějin
Výročí 17. listopadu dokáže semknout českou společnost, hodnotí oslavy sametové revoluce analytik Pavel Havlíček z výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky. Velká část české společnosti si hodnot jako je svoboda a demokracie skutečně váží, podotýká v pořadu Jak to vidí… Nakolik jsme odolní vůči vnějším i vnitřním vlivům a dezinformacím? Poslechněte si ze záznamu. Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás moderuje Zita Senková.
Česká republika zažila velkolepé oslavy výročí 17. listopadu. „Viděl jsem skutečnou euforii,“ připomíná atmosféru letošních oslav, která panovala nejen v pražských ulicích, analytik Pavel Havlíček.
Připomíná, že v české společnosti jsme mohli během svátku sledovat vzepětí nálad ve prospěch demokracie a lidských práv.
Čtěte také
„Ale také velmi silné propojení s našimi historickými událostmi,“ hodnotí oslavy výročí 33 let od sametové revoluce analytik.
Zároveň poukázal na to, že v souvislosti se svátkem 17. listopadu v české společnosti zaznívá i sounáležitost se současnou situací na Ukrajině.
Na druhé straně ale upozorňuje i na velmi manipulativní výklady, které se týkají i naší vlastní minulosti. Nakolik jsme odolní vůči vnějším i vnitřním vlivům, co se týče dezinformací nebo snahy přepsat dějiny?
Různý výklad naší vlastní minulosti
„Někteří lidé dokáží být snadno manipulováni jak určitými kruhy uvnitř české společnosti, tak i ze zahraničí. Například z Ruské federace,“ poukazuje analytik Havlíček na nebezpečí dezinformací a vnějšího i vnitřního společenského tlaku.
„Setkal jsem se například s výkladem, že události v srpnu 1968 byly vedeny ze strany Ukrajiny,“ zmiňuje příklad. Takové hlasy však anyltik Havlíček považuje za výzvu pro celou společnost. „Z hlediska úpravy systému vzdělávání i konzumace informací v médiích, doplňuje.
Dezinformace a manipulace ve veřejném prostoru podle něj zůstávají. „Je to výzva i těchto velmi tvrdých a řekněme těžkých časech, která narativům nahrává,“ uzavírá.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Pavel Havlíček – 18. listopadu 2022
Hostem byla hospodářská historička Antonie Doležalová.
-
Historik Stehlík: Mentálně jsme pořád mezi Masarykem a Benešem. O pospolitosti ale nemůže být řeč
Od vzniku samostatného Československa uplynulo 104 let. Do jaké míry se současná společnost identifikuje se zrodem republiky? A jak sváteční den vnímají Slováci?
-
Dušan Drbohlav: Integrace uprchlíků vázne. Překážkou je nejistota i typická ukrajinská nerozhodnost
Řada ukrajinských válečných uprchlíků by se ráda vrátila domů. Ztěžuje jim to ale zima. Kvůli poškození energetické sítě by Ukrajina návrat milionů lidí zřejmě nezvládla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.