Alena Mornštajnová: Chtěla jsem sama sobě dokázat, že napíšu méně akční a více psychologickou knihu
„Vždycky chci, aby každá moje kniha byla trochu jiná, než ta předchozí,“ přibližuje úspěšná spisovatelka svou novinku Čas vos. „Je to kniha o cestě ke štěstí a o tom je každý život. I když štěstí jsou spíš okamžiky. Pro mě je to spíš klid, spokojenost a vyrovnanost. To je ideální stav.“ Jak se rodil název knihy? Co o knize říká její pracovní název? Kdo čte její knihy jako první? Zajímá se o recenze? A stačí příběh, nebo musí autorka knihou i něco říct?
„Chtěla jsem sama sobě dokázat, že napíšu knihu, která bude méně akční a více psychologická o vnitřních životech postav. Záměrně jsem zvolila tempo, které se bude postupně stupňovat,“ popisuje.
„Líbila se mi slova jednoho recenzenta, který napsal, že příběh teče jako zdánlivě klidná řeka, ale pod hladinou se skrývají ostré kameny. Říkala jsem si, že to tak krásně vystihl, až mě mrzí, že jsem na to nepřišla já,“ usmívá se Alena Mornštajnová.
Jak se rodil název? „Většinou mám text a nevím, jak se to bude jmenovat. Pracovní název téhle byl Pohyblivé písky, ale říkala jsem si, že to nebude ten správný název. Po dopsání jsem si napsala pár titulů a vítězně z toho vyšel Čas vos,“ uzavírá Alena Mornštajnová v Blízkých setkáních.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.