Alchymista z Faustova domu. Stanislav Motl na stopě tajemství Edwarda Kelleyho
Říká se, že nikdy nezemřel. Údajně našel elixír věčného mládí. Faktem je, že hrob geniálního alchymisty a špiona se nikdy nenašel... Poslouchejte do pondělí 31. srpna 2020.
Edward Talbot, u nás známý spíš jako Edward Kelley, je považován za geniálního alchymistu a mága. Taky ale za špióna, který se měl na rozkaz Angličanů dostat do blízkosti císaře Rudolfa II.
Někteří lidé ho označují za šarlatána a geniálního podvodníka, který se svými kejklířskými kousky domohl v Čechách velkého majetku. Jeho příběh je zároveň příběhem doby, kdy Praha a Čechy vůbec patřily alchymistům.
Související
-
348. schůzka: Dvé špionů anglických
V knize spisovatele Václava Kaplického Život alchymistův jsme se dozvěděli, jakým směrem se synek Edward Talbot, zvaný později Kelley, profesně orientoval.
-
349. schůzka: Příběh Edwarda Talbota
Tato schůzka se odehrává za vlády císaře a krále Rudolfa II. Habsburského, i když on sám hlavní roli v tom kuse hrát tentorkát nebude.
-
Zlato jako kov, který ovlivňoval dějiny: Od legend o Eldorádu, přes alchymii až k umění šperkařů
V dějinách hrálo jednu z hlavních rolí. Dokázalo vyvolávat stěhování národů, ničit i povznášet ekonomiky, ovlivňovat osudy králů i císařů i stvořit nejkrásnější díla světa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.