Alchymista z Faustova domu. Stanislav Motl na stopě tajemství Edwarda Kelleyho

Říká se, že nikdy nezemřel. Údajně našel elixír věčného mládí. Faktem je, že hrob geniálního alchymisty a špiona se nikdy nenašel... Poslouchejte do pondělí 31. srpna 2020.

Edward Talbot, u nás známý spíš jako Edward Kelley, je považován za geniálního alchymistu a mága. Taky ale za špióna, který se měl na rozkaz Angličanů dostat do blízkosti císaře Rudolfa II.

Někteří lidé ho označují za šarlatána a geniálního podvodníka, který se svými kejklířskými kousky domohl v Čechách velkého majetku. Jeho příběh je zároveň příběhem doby, kdy Praha a Čechy vůbec patřily alchymistům.  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.